Inżynieria biomedyczna – to nowy kierunek, który będą prowadzić wspólnie Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Rektorzy obu uczelni wraz ze współpracownikami spotkali się, by ustalić szczegóły nowego kierunku.
Jego pomysłodawcą jest profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Jak tłumaczy, już w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał, że jako rektor chciałby zacieśnić współpracę z UJK. Stąd projekt wspólnego kształcenia studentów.
– Jest to już spotkanie robocze i chcemy, żeby 1 października 2021 już pojawił się ten wspólny kierunek. Do 31 grudnia planujemy opracować programy nauczania – dodaje rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Profesor Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego jest przekonany, że współpraca obu uczelni przyniesie dużo dobrego mieszkańcom województwa świętokrzyskiego i pacjentom świętokrzyskich szpitali.
– Inżynieria biomedyczna od wielu lat odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju medycyny i w realizacji różnych świadczeń leczniczych. Na przykład różnorakie protezy, w postaci protez dróg żółciowych, protez naczyniowych, to wszystko jest bioinżynieria medyczna i to bioinżynieria bardzo zaawansowana – mówi rektor UJK.
Jako kolejne przykłady podaje też aparaturę do radiologii i radioterapii, jak i do diagnostyki obrazowej. Według wstępnych ustaleń, na bioinżynierii medycznej miałoby kształcić się około 30 studentów. Jak dodaje rektor Stanisław Głuszek, niewykluczone, że w przyszłości powstanie więcej kierunków prowadzonych wspólnie z Politechniką Świętokrzyską, a nawet międzyuczelniany wydział.