Od dziś mięso w sklepach będzie oznaczone flagą kraju pochodzenia. Rozporządzenie ministra rolnictwa wskazuje, że informacje dotyczące państwa pochodzenia i grafiki przedstawiającej flagę państwa pochodzenia podaje się na wywieszce umieszczonej w widocznym miejscu. Taka procedura obowiązuje już w przypadku ziemniaków.
Czy to pomoże w wyborze polskiego produktu? Czy sięgają Państwo po polskie czy raczej po zagraniczne produkty? Zachęcamy do telefonicznego udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest środa, 30 września, 274. dzień roku. Do końca roku pozostało 92 dni.
Wschód słońca: 06:38
Zachód słońca: 18:13
Dzień trwa 11 godz. 34 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godz. 06 minut.
Imieniny obchodzą: Grzegorz, Zofia oraz Felicja, Franciszek, Hieronim, Hieronima, Honoriusz, Imisław, Nadzieja, Ursus, Wiktor, Znamir
*****
Przysłowie na dziś: „Wiele ostu we wrzesień wróży pogodną jesień”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Chłopaka
Międzynarodowy Dzień Tłumacza
Światowy Dzień Copywritera
*****
ŚRODA, 30 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: bitwa pod Mełchowem k. Lelowa pomiędzy powstańcami styczniowymi płk. Zygmunta Chmieleńskiego a moskalami, zakończona zwycięstwem powstańców.
Brak dowodzenia na obu skrzydłach zmusił Chmieleńskiego do uporządkowanego odwrotu w kierunku Lgoczanki. Oddziały rosyjskie zaprzestały jednak pościgu i zajęły się rabowaniem wsi Bystrzanowice. W wyniku bitwy rannych lub poległych zostało 70 powstańców. Rosjanie doznali podobnych strat.
1942 r. – OSTROWIEC ŚW.: Niemcy powiesili na Rynku 29 mieszkańców Ostrowca w odwet za zniszczenie mostu romanowskiego dokonane przez grupę dywersyjną ZWZ.
1944 r. – GRUSZKA, JÓŻWIKÓW, MULARZÓW: po bitwie bojówek AL i sowietów z Niemcami wymienione wsie oraz Mały Węgrzyn zostały spalone, 30 osób zamordowanych, w tym 7 rozmyślnie wpędzonych na miny, 33 osoby wywiezione do obozów koncentracyjnych, 32 na przymusowe roboty. Pacyfikację przeprowadziły niemieckie siły: Orpo.
ŚRODA, 30 WRZEŚNIA: W POLSCE
1089 r. – został otruty królewicz Mieszko Bolesławowic, syn Bolesława II Szczodrego. Wraz z jego śmiercią wygasła pierworodna, królewska linia Piastów,
1773 r. – Sejm ratyfikował traktaty rozbiorowe,
1920 r. – po Bitwie nad Niemnem nastąpił całkowity odwrót wojsk bolszewickich z ziem polskich,
1921 r. – przeprowadzono Pierwszy Powszechny Spis Ludności,
1922 r. – w Krakowie wprowadzono ruch prawostronny,
1939 r. – w Paryżu odbyło się zaprzysiężenie Prezydenta RP Władysława Raczkiewicza – pierwszego Prezydenta RP na Uchodźstwie i powołanie przez niego gen. Władysława Sikorskiego na urząd premiera Rządu RP.
1944 r. – zakończenie walk powstańczych na Żoliborzu.
ŚRODA, 30 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś ciąg dalszy obrad Senatu, który zajmie się ustawa upoważniającą prezydenta do ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy wojskowej, przewidującej zwiększenie liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce.
Senatorowie będą też pracować nad ustawą o Funduszu Medycznym, który będzie finansowo wspierał poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków, zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności przez dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe.
Powołanie Funduszu Medycznego zapowiedział w marcu prezydent Andrzej Duda. Pod koniec czerwca złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Celem funduszu jest wsparcie działań, które mają poprawić zdrowie i jakość życia Polaków poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz profilaktyki, wczesnego wykrywania i diagnostyki oraz leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich.
Senatorowie mają też wysłuchać informacji ministra spraw zagranicznych na temat stanu polskiej dyplomacji.
# # #
Przedstawiciele państw z regionu Morza Bałtyckiego: Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Litwy, Finlandii i Estonii podpiszą w Szczecinie Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej. Deklaracja dotyczyć będzie współpracy krajów regionu w celu pełnego wykorzystania potencjału morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
W ocenie branży wiatrowej, Polska może do 2050 r. mieć na Bałtyku farmy wiatrowej o mocy 28 GW, czyli ponad jedną trzecią wszystkich takich mocy w regionie, a morskie farmy wiatrowe powinny stać się podstawą do przebudowy polskiego systemu energetycznego w ramach Zielonego Ładu.
# # #
W rocznicę śmierci lidera Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego zostanie odsłonięta dziś w Warszawie tablica ku jego czci. Ceremonia, w której zaplanowano udział premiera Mateusza Morawieckiego, odbędzie się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Poza odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej pobytowi Kornela Morawieckiego oraz innych działaczy Solidarności Walczącej w dawnym areszcie przy ul. Rakowieckiej, odbędzie się również otwarcie wystawy multimedialnej poświęconej Kornelowi Morawieckiemu.