Prawie trzydzieści projektów naukowych walczy o wejście do finału Festiwalu Naukowego E(x)plory. Wojewódzka odsłona konkursu odbywa się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim, ale z powodu koronawirusa prezentacje projektów odbywają się w Internecie, na stronie explory.pl.
Młodzi naukowcy prezentują bardzo różne dziedziny nauki. Od biologii czy ekonomii, po informatykę. Część projektów została już wdrożona. Tak jest z aplikacją asystującą osobom niewidomym i niepełnosprawnym, którą opracowali Natalia Fitowska i Szymon Stasik z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak mówi Szymon, aplikacja „Aider” jest bardzo pomocna w czasie pandemii koronawiursa. Program kojarzy osoby potrzebujące z wolontariuszami. Dodatkowo pomaga osobom niewidomym w wynoszeniu śmieci – wystarczy skierować obiektyw telefonu w stronę kosza, aby uzyskać głosową informację na jaki rodzaj odpadów jest przeznaczony dany pojemnik.
– Uznaliśmy, że taki asystent bardzo się przyda. Wydaliśmy aplikację na telefony z systemem Android i mamy już około 300 wolontariuszy, którzy pomagają kilkudziesięciu osobom – informuje Szymon Stasik.
Współautorka aplikacji, Natalia Fitowska podkreśla, że festiwale typu E(x)plory to doskonała okazja dla młodych naukowców, żeby nawiązać ważne kontakty, a przy okazji pokazać swoje pomysły. Jak dodaje, ona z Szymonem poznali się podczas jednego z poprzednich festiwali E(x)plory.
– Spotkaliśmy dużo interesujących osób, wielu młodych naukowców, z którymi utrzymujemy kontakty. Tego typu konkursy są potrzebne, rozwijają kreatywność, motywują do dalszej pracy, do dalszej nauki – mówi Natalia Fitowska.
Wśród prezentowanych projektów są też między innymi system ostrzegania rowerzystów o zbliżających się pojazdach, czy bioopatrunki, które mogą pomóc przyspieszyć gojenie się ran.
W ramach festiwalu odbywają się też wykłady i warsztaty dla młodych ludzi. Można dowiedzieć się między innymi o gazach kriogenicznych, a profesor Marzena Nowakowska z Politechniki Świętokrzyskiej opowie o inżynierii danych.
Oprócz Podzamcza, regionalne edycje imprezy odbywają się w Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie. Głównym organizatorem Festiwalu Naukowego E(x)plory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.
LAUREACI REGIONALNEJ EDYCJI KONKURSU E(X)PLORY, KTÓRZY PRZESZLI DO FINAŁU KRAJOWEGO:
1. Franciszek Mikołajczyk, Ludwik Skowronek, Zygmunt Skowronek – „Budowa i zastosowanie specjalistycznych dronów do monitorowania ruchu drogowego”
2. Natalia Fitowska, Szymon Stasik – „Aider” – asystent dla osób potrzebujących”
3. Anna Ziętarska – „Wpływ ciągłej i nieciągłej sonikacji na rozmnażanie i wydajność procesu fermentacji alkoholowej drożdży piekarskich (Saccharomyces cerevisiae Meyen ex E.C. Hansen)”
4. Bartłomiej Koszek – „Impulsowa elektroliza na żądanie jako sposób zwiększenia popularności samochodów napędzanych wodorem”
5. Hanna Żurek – „Celuloza bakteryjna jako baza do tworzenia biomateriałów”
6. Maja Piotrowska – „Czynniki współwystępujące z niską frekwencją wyborczą wśród młodych ludzi”
7. Bartosz Brzeziński, Kacper Kępiński – „Safe cycling – it’s possible”
8. Jakub Wiśniowski – „Aplikacja wspomagająca rolników w doborze odpowiedniego nawozu do przygotowania gruntów pod względem chemicznym do uprawy wybranych roślin”