Tegoroczny cykl koncertów w ramach 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena rozpocznie się 3 października w Starachowicach. W ramach wydarzenia wręczone zostaną nagrody „Żelaznego Pierścienia”. Festiwal odbędzie się w hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Uroczystość planowana była na kwiecień, ale ze względu na epidemię koronawirusa spotkanie odwołano – przypomniał podczas konferencji prasowej starosta starachowicki Piotr Babicki.
– Nie odbył się także żaden z koncertów planowanych w tegorocznej edycji festiwalu. Wydarzenie można zorganizować dopiero teraz, choć w ograniczonej formie – stwierdził.
Głównym wydarzeniem będzie wręczenie „Żelaznych Pierścieni”, czyli nagród starosty starachowickiego dla przedsiębiorców. Pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku. Jak przypomniał wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, to sposób na uhonorowanie firm, które przyczyniają się do rozwoju powiatu.
W szczególny sposób ma być także podziękowaniem dla osób, które nie wahały się podjąć ryzyka i rozpocząć działalność w trudnych latach transformacji gospodarczej. Również dzięki ich pracy poziom bezrobocia w powiecie jest niższy, niż w innych częściach kraju, a region dobrze się rozwija. Nagroda jest przyznawana w czterech kategoriach: dla dużych, średnich i małych firm oraz mikroprzedsiębiorstw.
Statuetka ma wyjątkową formę. Nawiązuje do odnalezionych w latach trzydziestych ubiegłego wieku, w okolicach ówczesnego Wierzbnika pierścieni żelaznych. Na każdym z nich była gemma przedstawiająca boginię Atenę trzymającą w ręku Nike.
Podczas rozdania nagród w Starachowicach odbędzie się koncert inaugurujący 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Imprezę organizuje fundacja prowadzona przez Elżbietę Penderecką. Przez pierwsze lata koncerty odbywały się w Krakowie, później impreza przeniosła się do Warszawy. Z czasem rozwijały się wydarzenia towarzyszące głównemu nurtowi festiwalowemu. W tym roku do 10 miast, w których te wydarzenia się odbywają, dołączą Starachowice. Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski, ten koncert będzie otwierał cykl spotkań. W programie znajdzie się głównie twórczość Fryderyka Chopina, wykonawcami będzie troje młodych, ale już utytułowanych muzyków – Tymoteusz Bies, Krzysztof Książek i Adam Goździewski.
Ze względu na ograniczenia epidemiczne wstęp na wydarzenie będzie dostępny tylko za okazaniem wejściówek, będzie także transmitowany online.