Prawie 800 zarejestrowanych uczestników wzięło udział w konkursie historycznym „Klub Odkrywców Miejsc Pamięci”, zorganizowanym po raz drugi przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.
Zadaniem biorących udział w zawodach było poszukiwanie zapomnianych miejsc historii związanych z działalnością Podziemnego Państwa Polskiego i Armii Krajowej w naszym regionie. Pomocą służył portal mapapamieci.net, gdzie zaznaczono poszczególne miejsca wraz z ich opisem i wskazówkami, jak do nich trafić.
Przygodę z historią można było rozpocząć już w domu, przed ekranem komputera, czytając o miejscach pamięci i odpowiadając na pytania z nimi związane. Za każdą poprawną odpowiedź gromadziło się punkty. Można je było zdobyć również za udostępnienie danego miejsca na jednym z portali społecznościowych. Najwięcej punktów gromadziło się jednak za jego odwiedzenie. Wystarczył telefon z włączoną lokalizacją.
W tym roku w konkursie wzięło mniej osób niż w roku ubiegłym. W pierwszej edycji było 1,3 tys. czynnych, zarejestrowanych uczestników. Z powodu pandemii organizatorzy zrezygnowali bowiem z zaproszenia do rywalizacji szkół i grup zorganizowanych.
Jak mówi Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, tegoroczna rywalizacja była bardzo zacięta, a o zwycięstwie w konkursie mogą zadecydować pojedyncze punkty.
– Pierwszych pięciu uczestników zgromadziło ponad 7 tys. punktów. Zgodnie z prośbą zawodników podawaliśmy na bieżąco ranking. Uważam, że przynajmniej wirtualnie odwiedzili oni wszystkie miejsca. Po zdjęciach, które do nas docierały, czy po publikacjach w portalach społecznościowych było widać olbrzymią grupę ludzi, którzy zdobywali punkty, odwiedzając poszczególne miejsca pamięci. Kto odwiedził ich najwięcej, ten wygra konkurs – zaznacza.
Uczestnicy rozpoczęli rywalizację 15 czerwca, a konkurs oficjalnie kończy się dziś o północy. Zadaniem organizatorów jest teraz dokładne policzenie punktów, które podczas trwania zawodów zdobyli grający.
– Potrzebujemy teraz kilku dni, aby skonfrontować te wyniki, które są w systemie i zgodność podanych przez uczestników danych. Po zliczeniu punktów wyślemy mailem informację do tych, którzy zajęli punktowane miejsca – dodaje Dionizy Krawczyński.
Pierwsze dziesięć osób zostanie nagrodzonych. Nagrodą za pierwsze miejsce w konkursie jest wyjazd w przyszłym roku do Włoch, na uroczystości związane z 76. rocznicą bitwy o Monte Cassino. Wyjazd ufundował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w środę, 7 października, podczas uroczystej gali, która odbędzie się w siedzibie Polskiego Radia Kielce.