Jak dawniej się noszono w Sandomierzu i okolicach? Można się o tym przekonać, odwiedzając Park Etnograficzny w Tokarni. W jednym z pomieszczeń plebanii z Goźlic prezentowana jest wystawa zatytułowana „Sandomierski strój ludowy”.
Jak wyjaśnia doktor Krzysztof Karbownik, kierownik działu badań etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej oraz kurator wystawa, ekspozycja nie jest duża.
– Składa się z 11 plansz tekstowych oraz pięciu strojów, ale jej znaczenie jest bardzo duże, bo stroje zostały odtworzone z dbałością o każdy szczegół. Wzorów do odtworzenia sandomierskiego stroju ludowego dostarczył „Atlas polskich strojów ludowych” – podkreśla.
Repliki powstały w pracowni dr Marii Molendy w Nowym Sączu, ale materiałów szukano w różnych zakątkach Polski. Dokładano starań, by każdy detal był jak najbardziej wierny oryginałowi.
Wystawa w skansenie w Tokarni odbywa się w ramach współpracy Muzeum Wsi Kieleckiej z innymi instytucjami kultury. Tę ekspozycję przygotowało Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, które otrzymało na ten cel dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019.
Odwiedzając plebanię z Goźlic można zobaczyć dwa komplety strojów dla kobiety i mężczyzny: jeden odświętny, drugi – codzienny, a także strój chłopca – pasterza.
Dodatkowo pracownicy skansenu w Tokarni zadbali o odpowiednią aranżację.
– Postanowiliśmy uzupełnić pracę kolegów, oczywiście za ich zgodą, poprzez pewne elementy, które mogą być kojarzone z Sandomierzem. Zdecydowaliśmy się nawiązać do handlu i tkanin, dlatego na ekspozycji umieściliśmy przedmioty, które faktycznie mogłyby się znajdować w takim sandomierskim domu mieszczańskim – tłumaczy Krzysztof Karbownik.
Doskonałym uzupełnieniem całości są plansze, które opowiadają o poszczególnych elementach strojów, historii, a także samym wydawnictwie, na podstawie którego zostały odtworzone.
Wystawa potrwa niemal do końca października.