Twórczość malarza Władysława Maleckiego ma przypomnieć mural, który powstaje na ścianie budynku Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Masłowie. Malowidło ma mieć wymiary: 3 na prawie 11 metrów. Prace rozpoczęły się w środę.
Pomysł stworzenia muralu wyszedł ze strony Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Dyrektor tej instytucji, Wojciech Purtak wyjaśnia, że najważniejszym celem było przywrócenie pamięci o Władysławie Maleckim.
– Malarzu, który urodził się w Masłowie, później nie był związany z tym miejscem. Był pejzażystą, działał pod koniec XIX wieku, należał do szkoły monachijskiej. Zmarł w całkowitym zapomnieniu, a teraz jego obrazy znów są popularne, zresztą można je oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach – wyjaśnia.
Mural powstaje na ścianie szkoły w Masłowie. Wykonują go uczniowie pod okiem artysty, plastyka, Igora Kowalczyka, który ma na swoim koncie już wiele malowideł, istniejących w Kielcach.
– Projekt, to jest jakby kolaż pejzaży Władysława Maleckiego. Te prace traktujemy nowocześnie, ze względu na podział, ale chciałem, żeby młodzież podjęła próbę malowania na dużej powierzchni – tłumaczy. – Są to młodzi ludzie, których interesuje plastyka, malarstwo, a wiemy, że malarstwo ścienne jest fajne, bo można się sprawdzić na dużym formacie i każdy może je oglądać. Niezależnie od tego, co namalujemy, już sam format robi wrażenie – mówi.
Jednak duży obraz, to też większe wyzwanie. – Nie jest łatwy, bo trzeba mieć chociażby przestrzenną wyobraźnię, ale jestem tu po to, żeby uczniom pomóc – dodaje Igor Kowalski.
Uczniowie z ciekawością zabrali się do pracy. Ósmoklasistki Natalia Grzejszczyk i Alicja Ryś wyjaśniły, że każdy ma do namalowania swoją część.
– Mural został podzielony na części i każda grupa składająca się z dwóch osób ma swoją pracę do wykonania. My jesteśmy dwójką, która maluje kapliczkę koło zachodu słońca i właśnie czekamy na swoją kolej – zaznaczyły.
Dziewczyny dodały, że dzięki projektowi poznały postać Władysława Maleckiego.
– Był bardzo uzdolnionym artystą, który wiele osiągnął w swoim życiu i chcemy właśnie pokazać, jakie piękne obrazy malował. Dzięki temu projektowi wiele się o nim dowiedziałam i teraz z dumą będę malowała jego obraz – przyznała Natalia Grzejszczyk.
Mural ma zostać oficjalnie odsłonięty w przyszłym tygodniu. Dofinansowanie na przedsięwzięcie pochodzi z programu „Bardzo Młoda Kultura”.