Ponad 1600 paneli fotowoltaicznych zainstalowano na dachu Specjalistycznego Szpitala im. Świętego Łukasza w Końskich. Urządzenia mają zapewnić zasilanie w energię całej lecznicy. Ich moc wyjściowa to pół megawata. 600 paneli trafiło na dach lecznicy, a 1000 ustawiono na gruncie obok szpitala.
Dyrektor szpitala Wojciech Przybylski podkreśla, że instalacja pokryje całkowite zapotrzebowanie lecznicy na prąd, a koszty jej użytkowania będą symboliczne. Ma to przynieść roczne oszczędności rzędu 700 tys. zł.
Dodatkowo szpital kupił pompę ciepła o mocy 750 kilowatów, co pozwoli o 30 procent zmniejszyć zużycie gazu do ogrzewania budynku, a co za tym idzie obniżyć wysokość rachunków.
– To duże oszczędności, które będziemy mogli teraz wydać na leczenie pacjentów – mówi dyrektor.
Mieszkańcy Końskich uważają, że odnawialne źródła energii to dobry kierunek nie tylko dla instytucji publicznych, ale i prywatnych budynków.
– Sama bym chętnie zainstalowała na swoim domu, ale koszt jest za duży. Dla szpitala to idealne rozwiązanie – mówi pani Marlena.
– To jest dobry kierunek, można raczej spytać czemu nie instalować? – dodaje pan Jerzy.
Pompy ciepła zamontowane są w kotłowni oraz obok budynku. Pozwalają uzyskać ciepło z powietrza nawet przy temperaturze minus 7 stopni Celsjusza – dodaje dyrektor.
Wojciech Przybylski podkreśla, że poza oszczędnościami instalacja odnawialnych źródeł energii pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zanieczyszczenie powietrza. Koszt całości to ponad 5 mln zł. W połowie został finansowany unijną dotacją, a resztę pokryje 10-letnia preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach.