Policjanci z Katowic przeprowadzili wśród kierowców ankietę dotyczącą kar za przekroczenie dozwolonej prędkości na drodze. Do wyboru było kilka możliwych kar za wykroczenia.
Jaka byłaby najskuteczniejsza kara za przekroczenie prędkości?
– Podniesienie maksymalnej wysokości mandatu karnego do kwoty 2 tys. zł,
– Dwukrotnego zwiększenia obecnej liczby punktów karnych za przekroczenie dozwolonej prędkości,
– Wymuszonego postoju, którego czas odpowiadałby wartości przekroczonej prędkości (np. przekroczenie prędkości o 20 km/h = 20 minut postoju).
Zachęcamy do telefonicznego udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
Jaka byłaby najskuteczniejsza kara za przekroczenie prędkości?
- Wymuszonego postoju, którego czas odpowiadałby wartości przekroczonej prędkości (np. przekroczenie prędkości o 20 km/h = 20 minut postoju) (40%)
- Podniesienie maksymalnej wysokości mandatu karnego do kwoty 2000 zł (30%)
- Dwukrotnego zwiększenia obecnej liczby punktów karnych za przekroczenie dozwolonej prędkości (30%)
*****
Dziś jest środa, 23 września, 267. dzień roku. Do końca roku pozostało 99 dni.
Wschód słońca: 06:26
Zachód słońca: 18:29
Dzień trwa 12 godz. 02 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godz. 38 minut.
Imieniny obchodzą: Bogusław, Tekla oraz Adamnan, Andrzej, Antoni, Bernardyna, Boguchwała, Bogufała, Jan, Konstancjusz, Krzysztof, Lina, Linus, Liwiusz, Piotr, Pius, Poliksena, Wiercisław, Zofia, Pola
*****
Przysłowie na dziś: „Skoro wrzesień, to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Spadającego Liścia
Międzynarodowy Dzień Języków Migowych
*****
ŚRODA, 23 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1914 r. – CZARKOWY koło STAREGO KORCZYNA:
O godzinie 14.00 2 pluton 3 kompanii I batalionu, dowodzony przez Czesława Młota-Fijałkowskiego pomaszerował do wsi Czarkowy z zadaniem obsadzenia węzła dróg i przygotowania kwater dla reszty batalionu. Legioniści nie wiedzieli, że kilka godzin wcześniej wieś została zajęta przez rosyjską kawalerię w sile 200–300 szabel. Pluton Młota został oskrzydlony i ostrzelany ogniem ciężkich karabinów maszynowych. Dowódca plutonu dwukrotnie słał łączników do batalionu z informacją o zajęciu Czarkowów przez Rosjan i z prośbą o wsparcie.
Legioniści zajęli stanowiska w głębokim rowie wzdłuż drogi i utrzymali je przez kilka godzin, aż do nadejścia odsieczy. Rosjanie nacierali pieszo, idąc ramię w ramię. Obrońcy prowadzili celny ogień mocno przerzedzając szeregi nacierających. Ci jednak prowadzili także celny ogień. W pewnym momencie Rosjanie użyli karabinów maszynowych Maxim wz. 1910. W ciągu pięciu minut od ich ognia poległo 7 legionistów, a kilku następnych zostało rannych.
Po kilku minutach karabiny maszynowe umilkły. Być może ich obsługi zostały wystrzelane. Gdy nacierający podeszli na 100 m okazało się, że pozostało ich około 80. Odsieczy nadal nie było. Z plutonu pozostało wtedy „dwunastu żywych i całych”. Gdy niektórzy rosyjscy żołnierze podeszli na 20 m, Młot zrozumiał, że zbliża się kres walki. Odłożył karabin, odpiął pochwę szabli, aby nie przeszkadzała, obnażył szablę i wziął do ręki rewolwer. Podał, jak sądził, ostatnią komendę: „Chłopcy, skupić się koło mnie. Jak ginąć to nie marnie! ”. Po chwili śmiertelnej ciszy obrońcy zauważyli, że rosyjscy żołnierze zaczęli uciekać. Żywych i całych pozostało 11 legionistów. Po przyjściu odsieczy w postaci 1 kompanii IV batalionu, która po zachodzie słońca trafiła na pobojowisko „po zapachu krwi”, legioniści Młota opuścili pozycję, mając już tylko ogółem ok. 50 naboi. Ciała poległych zabrali ze sobą i pochowali na cmentarzu w Gręboszowie.
1928 r. – PIŃCZÓW: do miasta przyjechał prezydent – prof. Ignacy Mościcki. Powitanie przez władze miasta było o ósmej rano, potem prezydent wstąpił do kościoła witany przez proboszcza Aksamitowskiego, a po godzinie wraz ze świtą odjechał specjalnym pociągiem do Wiślicy, by stamtąd udać się do wsi Czarkowy na odsłonięcie pomnika ku chwale Legionistów I Brygady.
1943 r. – GOZDAWA: oddział partyzancki Antoniego Hedy ‘Szary” opanował wioskę niemieckich kolonistów. Nadgorliwcy zostali ukarani chłosta. Zabrano broń.
ŚRODA, 23 WRZEŚNIA: W POLSCE
1492 r. – Jan I Olbracht został koronowany na Wawelu na króla Polski.
1648 r. – powstanie Chmielnickiego: rozpoczęła się bitwa pod Piławcami.
1651 r. – powstanie Chmielnickiego: nierozstrzygnięta bitwa pod Białą Cerkwią.
1699 r. – z terytorium Polski było widoczne całkowite zaćmienie Słońca.
1771 r. – Konfederacja barska: zwycięstwo wojsk rosyjskich w bitwie pod Stołowiczami.
1805 r. – Papież Pius VIII utworzył diecezję lubelską.
1922 r. – Sejm RP podjął uchwałę o budowie portu w Gdyni, jednej z najważniejszych inwestycji przemysłowych II RP. Wobec trudności swobodnego korzystania z portu w Wolnym Mieście Gdańsku władze RP postanowiły wybudować niezależny port, dający możliwość nieskrępowanego niczym dostępu do morza.
1939 r. – Polskie Radio nadało ostatnie przemówienie Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.
1944 r. – zakończenie walk powstańczych na Czerniakowie.
1976 r. – w Warszawie powstał Komitet Obrony Robotników, mający na celu niesienie pomocy robotnikom represjonowanym po protestach w Radomiu, Ursusie i Płocku. Na czele KOR stanęli: Jacek Kuroń, Antoni Macierewicz, ks. Jan Zieja, Piotr Naimski, Wojciech Ziembiński, Zofia i Zbigniew Romaszewscy oraz Adam Michnik.
1991r. – w Poznaniu odbył się pierwszy polski koncert zespołu Deep Purple.
ŚRODA, 23 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś o godz. 13 w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się kolejne spotkanie kierownictwa partii w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Poprzednie spotkanie odbyło się w poniedziałek, jednak rezultaty rozmów nie zostały przedstawione opinii publicznej.
Po poniedziałkowym spotkaniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała na Twitterze, że podjęto decyzje o „zdecydowanych rozstrzygnięciach”. Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje „w stosownym czasie”. Rozmowy dotyczyły przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.
W poniedziałek doszło również do rozmów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem SP, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Jak poinformowała PAP rzeczniczka PiS J. Kaczyński przedstawił warunki dalszego trwania koalicji liderowi Solidarnej Polski. We wtorek natomiast w siedzibie PiS doszło do spotkania J. Kaczyńskiego z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W spotkaniu brał udział również premier Mateusz Morawiecki.
# # #
Senacka Komisja Ustawodawcza rozpatrzy dzisiaj nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Senatu, na posiedzenie zaproszono ogólnopolskie organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, a także skupiające przedsiębiorców, pracodawców i rolników.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował we wtorek, że Izba zajmie się nowelą o ochronie zwierząt na specjalnym posiedzeniu 9 października, a nie jak wcześniej zapowiadano na najbliższym posiedzeniu (29-30 września). Marszałek wyjaśniał, że senatorowie potrzebują więcej czasu do pracy nad poprawkami do tej ustawy; zaznaczył jednak, że decyzję finalną podejmie w konsultacji z Konwentem Seniorów.