Pokazy filmów krótkometrażowych niezależnych twórców oraz finał konkursu „Filmujemy Kielce!” znalazły się w programie 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EUROSHORTS 2019 Młodzi Filmowcy. Impreza odbędzie się od 23 do 25 września w Biurze Wystaw Artystycznych. Udział w seansach jest bezpłatny.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Młodego Kina, z którym kieleckie BWA współpracuje od 6 lat. 23 i 24 września, na dwóch seansach, widzowie w Kielcach zobaczą 20 filmów krótkometrażowych z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Szwajcarii, Grecji, Belgii, Rosji, Japonii, USA, Australii, Iraku, a nawet z Nepalu. Początek seansów o godz. 18.
Jak mówi Magdalena Leśniak z Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, tematyka filmów jest bardzo różnorodna.
– Wszystkie łączy to, że są krótkometrażowe. Jest to na pewno kino niezależne, takie, którego nie znajdą państwo ani na portalach filmowych, ani w kinach sieciowych. Jest to też kino młode. To zazwyczaj debiuty młodych artystów z całego świata – podkreśla.
Natomiast w piątek, 25 września o godz. 19.30 pod hasłem „Amerykański Film Reklamowy 2018 – Sztuka i technika” rozpocznie się pokaz filmów z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA), wyróżnionych w konkursie Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Reklamowych USA (AICP). W reklamach wystąpili m.in. Serena Williams, aktor J.K. Simmons (zdobywca Oscara) czy Michelle Obama. Reklamy nawiązują do ruchu Me Too (film animowany „Survivors Story”), do niestabilnej sytuacji politycznej w różnych częściach świata (kampania New York Timesa), wzywają do wspólnego działania na rzecz młodzieży („Witamy w Global Girls Alliance”, zrealizowany dla Fundacji Obamy przez Moxie Pictures).
W piątek także, ale o godzinie 18 rozpocznie się finał konkursu pod hasłem „Filmujemy Kielce!”. Jeszcze można wziąć w nim udział. Nakręcony obraz wraz ze zgłoszeniem należy wysłać najpóźniej w środę, 23 września, do godziny 23.59.
Magdalena Leśniak wyjaśnia, że zasady udziału są bardzo proste.
– Jest to konkurs na dwuminutowe filmy, do którego zapraszamy wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych. Można pracować samodzielnie, w duecie lub większej grupie. Wystarczy wejść na stronę: filmujemy-miasta.pl/kielce/ tam trzeba zarezerwować sobie ulicę, bo każdą ulicę może sfilmować tylko jeden uczestnik. Potem można już zrealizować film i gotowy zamieścić na tej stronie – tłumaczy.
W tym roku zarezerwowanych zostało już 35 ulic. To jak dotychczas rekordowa liczba. Każdą z prac uważnie obejrzy komisja konkursowa w składzie: prof. Barbara Lena Gierszewska i dr Monika Bator z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz artysta Marcin Michalski. Na laureata pierwszego miejsca czeka nagroda w wysokości 1000 złotych.
Jeśli pogoda pozwoli, seanse odbędą się na świeżym powietrzu.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy EUROSHORTS
Festiwal powstał w 1992 roku, a międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych siedem lat później. Jego celem jest promowanie i wspieranie młodych artystów. Do tej pory Fundacja zaprezentowała blisko 1000 filmów młodych filmowców w prawie 100 polskich miastach. Co roku premiera festiwalu odbywa się w Gdyni, a potem projekcje odbywają się w różnych ośrodkach kultury w całym kraju. Jego organizatorem jest Fundacja Młodego Kina.
Program EUROSHORTS:
23 września 2020 (środa) godz. 18.00
Filmy krótkometrażowe 1 110 min.
Fiona w kadrze (Directing Fiona), DOK, 10:46, reż./dir. Oksana Sanytska, Czechy/Czech Republic * Dokumentalny portret młodej reżyserki, która stara się przebić w branży filmowej, zdominowanej przez mężczyzn.
Harleyowiec na wózku (Harley Wheelchair), FAB, 12:00, reż./dir. Niels Sabbe, Belgia * Sparaliżowany motocyklista, Harley, ogląda świat z elektrycznego wózka inwalidzkiego.
Kawałek ziemi (A Piece of Land), FAB, 3:03, reż./dir. Ranja Ali, Irak * Ahmed ucieka z ogarniętej wojną Syrii do Iraku.
273 dni od dziś (273 days from today), ANI, 11:38, reż./dir. Konstantinos Vachlas, Grecja/Greece * Obowiązkowa służba wojskowa w armii greckiej trwa dziewięć miesięcy lub 273 dni. W filmie widzimy życie codzienne żołnierzy. O czym myślą? O czym marzą?
Nauczyciel (A Child Teacher), FAB, 9:51, reż./dir. Phadindra Budhathoki, Nepal * Nauczyciel w wiejskiej szkole w Nepalu stosuje bezwzględną dyscyplinę. W wyobraźni dziecka wszystko wygląda inaczej.
Felicja i klown (Felicia and The Clown), DOK, 20:00, reż./dir. Oliwia Siem, Polska * Kto nie chciałby mieć taty, zarabiającego na życie jako klaun, a nie w nudnym biurze?
Zróbmy sobie selfie (Selfies), ANI, 3:40, reż./dir. Claudius Gentinetta, Szwajcaria/Switzerland * Ten film zabiera widzów w oszałamiającą podróż, co może mieć niepożądane skutki uboczne i dać nowe spojrzenie na zjawisko kulturowe zwane selfie.
Łapówka (The Bribe, Взятка), FAB, 12:17, reż./dir. Aleksiej Charitonow, Rosja * Obywatel daje łapówkę dla zamknięcia sprawy… o łapówkę.
Nagroda Publiczności
Rok (A Year), EXP, 11:40, reż./dir. Małgorzata Bosek-Serafińska, Polska * Graficzny i dźwiękowy pamiętnik poświęcony pamięci Marka Serafińskiego, twórcy i producenta filmów animowanych.
Biało na czarnym (White mark, Белым по чёрному), FAB, 15:00, reż./dir. Anton Mamykin, Rosja/Russian Federation * Górnik przyznaje się żonie do zdrady. Potem, mimo że pracuje w kopalni, nie brudzi się, pozostaje idealnie czysty. To dopiero początek serii dziwnych zdarzeń.
24 września 2020 (czwartek) godz. 18.00
Filmy krótkometrażowe – 108 min.
Wykład mistrzowski (Masterclass), ANI, 06:28, reż./dir. Ewa Drzewicka, Dominika Fedko, Małgorzata Jachna, Małgorzata Jędrzejec, Weronika Kuc, Aleksandra Rylewicz, Grażyna Trela, Polska/Poland * Inspirowane twórczością słynnego reżysera, Romana Polańskiego, surrealistyczne obrazy – metaforyczna walka materii w kształtowaniu człowieka i twórcy.
Średnio wysmażony (Medium Rare), ANI, 4:35, reż./dir. Luca Cioci, USA * Życie codzienne pisze różne scenariusze. Niektóre z nich fascynują, inne budzą wątpliwości.
Zamek (Castle), ANI, 5:00, reż./dir. Ryotaro Miyajima, Japonia/Japan * Namalowani akwarelami magiczni wojownicy tylko w herbaciarni mogą odzyskać człowieczeństwo.
Jarmułka (Kippah), FAB, 24:42, reż./dir. Lukas Nathrath, Niemcy/Germany * Oskar, 15-letni uczeń wielokulturowego liceum, ujawnia podczas lekcji etyki, że jest Żydem. Powoli zaczyna być wykluczany, zastraszany, a nawet fizycznie atakowany przez niektórych kolegów. Czy uda mu się znaleźć sposób na zachowanie własnej tożsamości?
Jak opisać wielkość samolotu? (How To Describe The Size Of A Plane?), DOK, 18:30, reż./dir. Szymon Jan Sinoff, Polska/Poland * Z powodu rzadkiej choroby genetycznej Przemek stopniowo traci wzrok i za kilka lat będzie niewidomy. Powoli godząc się ze swoją nieuniknioną przyszłością, wyrusza w pierwszą i ostatnią podróż rowerem.
Nie masz dystansu (You Are Overreacting), ANI, 4:00, reż./dir. Karina Paciorkowska, Polska * Inspirowane rzeczywistością i mediami spojrzenie na miejsce kobiety we współczesnym świecie.
Duet (Duet), FAB, 19:43, reż./dir. Slavomír Zrebný, Słowacja/Slovakia * Wszędzie mówi się o atakach terrorystycznych. Elena wraca z koncertu do domu, ale nawet tam nie czuje się już bezpiecznie.
Krótka historia z Berlina, rok 1977 (A Short Story From Berlin 1977), ANI, 2:50, reż./dir. Marta Kacprzak, Polska * Iggy Pop opowiada jak wspólnie z Davidem Bowie napisał piosenkę „Lust For Life”.
iRonia (iRony), ANI, 7:53, reż./dir. Radheya Jegatheva, Australia * Związki człowieka i technologii… z perspektywy telefonu.
Kapitan (Der Käpt’n), FAB, 14:00, reż./dir. Steve Bache, Niemcy * Po ciężkim wypadku ratownik Frank próbuje przedstawić się synowi jako silny ojciec, taki jak wcześniej.
Nagroda Główna Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska
25 września 2020 (piątek)
18.00 Rozstrzygnięcie konkursu Filmujemy Kielce 6 i projekcja wyróżnionych filmów
19.30 Amerykański Film Reklamowy 2019 Sztuka i technika (72 min.)
The Art & Technique of the American Commercial 2019
Pokaz filmów reklamowych z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA), wyróżnionych w konkursie Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Reklamowych USA (AICP), to niezwykłe spojrzenie na współczesną Amerykę. Wśród reżyserów są między innymi: RIdley Scott, Spike Jonze, David Shane, Martin de Thurah, Errol Morris, Steve Miller, Randy Krallman.
dla dzieci –
Przemek Młyńczyk, Anna Wojnowska ”Zabiorę Cię w podróż, tato!”
Kolorowanka dla dzieci w wieku 7-10 lat. Hania, która zwiedziła już kilka krajów, tym razem zabiera swego tatę do Francji, na poszukiwanie zaginionego skarbu. Razem z bohaterami, uczestnicy warsztatów poznają Paryż, zamki nad Loarą, Cannes i inne miejsca we Francji, atrakcyjne dla dzieci. Przy okazji mogą poznać podstawy języka francuskiego i zagrać w grę planszową poświęconą Bretanii. Publikacja przygotowana pod patronatem Ambasady Francji w Polsce i Instytutu Francuskiego w Warszawie.
dla dorosłych –
– Marek Król „Montaż filmowy – gra z widzem” z serii Zeszyt Kinomana Fundacji Młodego Kina.
Ukryty w cieniu reżysera i operatora, nieznany widzom, często niedoceniany – montażysta filmowy prowadzi najważniejszą z gier – grę z widzem. O tym fascynującym zawodzie i o tworzeniu filmu opowiada Marek Król, jeden z najbardziej cenionych polskich montażystów.