Od piątku do niedzieli w Bazie Zbożowej w Kielcach będzie się odbywał XX Przegląd Teatrów Alternatywnych. Wciąż trwa zbiórka pieniędzy na to wydarzenie. Każdy może pomóc, zdobywając przy okazji ciekawe przedmioty, na przykład książki, płyty, masaż, a nawet… mrowisko w specjalnie przygotowanym tzw. formikarium.
Do udziału w wydarzeniu zachęca Marek Kantyka ze stowarzyszenia Ecce Homo.
– Jeśli chodzi o Kielce, jest to jedyna, albo jedna z niewielu okazji zobaczenia sceny niezależnej, która ma się bardzo dobrze. Teatr niezależny jest dość specyficzna formą: wszyscy jesteśmy tu, bo to lubimy. Takie spotkania są dla nas ważne, szczególnie obecnie, kiedy ta chęć spotkań jest ogromna. Myślę, że atmosfera pełna naszej pasji i zaangażowania, chęci pokazania swoich spektakli i spotkania się z publicznością, będzie odczuwalna – podkreśla.
Pierwszy Przegląd Teatrów Alternatywnych zorganizowano w 2000 roku. Od tego czasu odbywał się co roku, z jedną przerwą.
– Zazwyczaj przegląd odbywał się w listopadzie. Do tego czasu bywaliśmy na festiwalach i zapraszaliśmy do Kielc te spektakle, które widzieliśmy tam w ciągu całego roku. Były to spektakle nagradzane i te, które nam się szczególnie podobały – tłumaczy Marek Kantyka.
W tym roku, ze względu na pandemię, większość wydarzeń festiwalowych została odwołana. To wpłynęło na dobór repertuaru na przeglądzie. Zmienił się także termin wydarzenia – z listopada został przesunięty na ostatni weekend września.
– W tym roku, tak na dobrą sprawę, byliśmy na jednym tylko festiwalu, w styczniu, kiedy żeńska część zespołu zdobyła główną nagrodę na Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju. W związku z tym, że to będzie jubileuszowa edycja przeglądu, zaprosiliśmy naszych teatralnych przyjaciół ze spektaklami, które już bywały na naszym przeglądzie, ale będą też nowości – dodaje Marek Kantyka.
Przegląd rozpocznie gospodarz, Teatr Ecce Homo, spektaklem „Manekiny”. Pierwsze przedstawienie zostanie zaprezentowane w piątek, 25 września, o godzinie 16 w Galerii Echo w Kielcach. Jak tłumaczy Marek Kantyka, to miejsce zostało wybrane celowo.
– Chcemy dotrzeć do szerszej publiczności, żeby ludzie mogli się dowiedzieć, że taki przegląd się odbywa i tym spektaklem chcemy zaprosić na resztę wydarzeń, już do Bazy Zbożowej – mówi.
W czasie trzech festiwalowych dni swoje spektakle pokażą teatry między innymi z Częstochowy, Raciborza, Chojnic, Lublina czy Warszawy. W programie znalazły się też wystawy i koncerty.
XX Przegląd Teatrów Alternatywnych otrzymał dofinansowanie z kieleckiego urzędu miasta, ale aby impreza mogą się odbyć z większym rozmachem, organizatorzy prowadzą zbiórkę dodatkowych funduszy na portalu zrzutka.pl. Wspiera ją licytacja przedmiotów na społecznościowym profilu teatru Ecce Homo. Dwa razy dziennie pojawiają się nowe przedmioty, a aukcja każdego z nich trwa około 48 godzin. Wśród fantów nie brakuje perełek.
Na wszystkie spektakle w Bazie Zbożowej obowiązują bilety w cenie 10 zł. Można je kupić w budynku ochrony Bazy Zbożowej od 24 września lub bezpośrednio przed spektaklami.
Impreza odbywa się w reżimie sanitarnym.
Program XX Przeglądu Teatrów Alternatywnych
25 września (piątek)
godz.16.00 – „Manekiny” Teatr Ecce Homo – Galeria Echo;
godz.18.00 – „Gracz” – monodram w wykonaniu Michała Pustuły – Teatr Ecce Homo – sala Teatru Ecce Homo;
godz.18.45 – Wernisaż wystawy rysunku i grafiki Moniki Sochańskiej „Żywioły” – Duża Hala;
godz.19.00 – „Dopóki śmierć nas nie rozłączy” – Chojnickie Studio Rapsodyczne – Duża Hala;
26 września (sobota)
15.00 – Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Masłowa – Duża Hala;
15.45. – Wernisaż wystawy fotograficznej Wojciecha Habdasa „One” – foyer Teatru Ecce Homo;
16.00 – „Homo Sovieticus_” – monodram w wykonaniu Wojciecha Kowalskiego – Częstochowa – sala Teatru Ecce Homo;
17.15 – „Gwoli jakiejś tajemnicy” – Teatr Tetraedr z Raciborza – Duża Hala;
19.00 – Koncert zespołu „Dym” Klub Kotłownia;
27 września (niedziela)
godz.15.00 – Koncert kwartetu „Vinyl String Quartet” – Klub Kotłownia;
godz.16.00 – „teatralność” – monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka – Lublin – sala Teatru Ecce Homo;
godz.17.00 – „Wariat i zakonnica” – Teatr Terminus a Quo – Nowa Sól – Duża Hala;
godz.18.30 – „Satana” – monodram w wykonaniu Marcina Bortkiewicza – Warszawa – sala Teatru Ecce Homo;
godz. 20.00 – „Epopeja” – Kompania Teatralna „Mamro” Warszawa – Duża Hala.