Jak ukazać emocje, codzienne sytuacje bez słów? Jak sprawić, by widzowie je zobaczyli i zrozumieli? W Kieleckim Centrum Kultury działalność rozpoczyna pierwsza w mieście grupa pantomimy.
Zajęcia poprowadzi Ewa Lubacz, dobrze znana widzom, aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Przyznaje, że jest to taka dziedzina teatru, która od dawna ją fascynuje.
– Jeszcze przed szkołą teatralną byłam w teatrze pantomimy. Będąc tu w Kielcach na etacie, uczestniczyłam dwukrotnie w Letniej Szkoły Pantomimy, podczas wakacji takiego intensywnego bardzo kursu w Warszawskim Centrum Pantomimy. Chciałabym rozwijać nie tylko u siebie, ale także u innych miłość do tej formy przekazu – wyjaśnia.
Działała w Lubelskim Teatrze Pantomimy oraz ukończyła School of Modern Mime (w 2015 i 2019 roku) w Warszawskim Centrum Pantomimy. Jest absolwentką kursu Pedagogów Teatru przy Instytucie Teatralnym im. Raszewskiego w Warszawie w 2013 roku.
Pantomima często jest nazywana teatrem bez słów, ale jak mówi Ewa Lubacz, to nie jest prawda.
– Słowa pojawiają się, tylko nie są wypowiadane na głos. One się pojawiają w głowach aktorów i w głowach widzów. Jest to zupełnie inny rodzaj przekazu. Opieramy się wyłącznie na znakach, sygnałach, na słowach, przekazywanych poprzez ciało. To jest nieustanne odkrywanie, co można przekazać i w jaki sposób. Przecież cały teatr opiera się na pewnych przekazach, znakach, sygnałach, żyjemy w jednym kodzie kulturowym i my widzowie je odczytujemy, a w pantomimie jest podobnie, tylko że ta forma wyrazu jest trochę inna – tłumaczy.
Odbiór pantomimy może się wydawać trudniejszy, ale aktorka tłumaczy, że to tylko kwestia bliższego poznania tej sztuki.
– To jest tak, jak z muzyką. Kiedyś inaczej ona brzmiała i słuchacze byli do niej przyzwyczajeni. Dziś, gdy słuchamy muzyki dawnej, musimy się tego odbioru uczyć. I to samo z każdą inną formą sztuki, i tak też jest z pantomimą. Trzeba widza trochę przyzwyczaić, nauczyć pewnych znaków i sygnałów – wyjaśnia.
Jak odczytywać te znaki? – między innymi tego będzie się można dowiedzieć na warsztatach, które w każdy wtorek będą się odbywać w Kieleckim Centrum Kultury. Jak mówi Ewa Lubacz, uczestnicy będą się poruszać w czterech obszarach.
– Przede wszystkim w obszarze komunikacji, co nasze ciało komunikuje, w jaki sposób możemy wyrażać, przekazywać emocje, informacje poprzez ciało. Drugi obszar, to obszar poetycki. Pamiętajmy, że nasze ciało jest nie tylko stworzone do codziennych, zwykłych czynności, ale może też być pięknym narządem poetyckim. Będziemy tego poszukiwać. Kolejnym obszarem, który będziemy realizować podczas zajęć to iluzja. Nauczymy się, w jaki sposób ją tworzyć. To jest taka magia teatralna i będziemy się jej uczyć. I ostatnią rzeczą, która jest chyba najprzyjemniejsza, to klaunada. Sięgniemy po komizm, po humor i będziemy go szukać podczas tych zajęć – wymienia.
Warsztaty w Kieleckim Centrum Kultury będą się odbywać w każdy wtorek, w godzinach 17.00-19.00. Są adresowane do dzieci od 10 roku życia. Górnej granicy nie ma. Na zajęcia obowiązują zapisy, tel. 506-794-744, e-mail: agnieszka.kozlowska@kck.com.pl Lekcje są płatne.
Miesięczny koszt to 60 złotych. Na koniec sezonu uczestnicy zaprezentują efekty swojej pracy na scenie.
– Bardzo serdecznie zachęcam wszystkich, którzy kochają teatr, kochają wyzwania i kochają uczyć się nowych, interesujących rzeczy, żeby przyszli na zajęcia z pantomimy, spróbowali się w nowej roli. To jest coś tak pięknego i fascynującego, jak w ogóle teatr – zaprasza Ewa Lubacz.
Dodaje, że zdobyte umiejętności przydadzą się nie tylko w teatrze.
– Oczywiście nie każdy zostanie aktorem i będzie wykorzystywał te umiejętności na scenie, ale one przydadzą się w codziennym życiu. Jesteśmy bardzo zamknięci, zwłaszcza teraz, ze względów bezpieczeństwa, tacy wyizolowani od siebie, a jednak to obcowanie z własnym ciałem, świadomość tego ciała, jego potrzeb, sposób jego funkcjonowania, to w wielu dziedzinach nam pomaga – zaznacza.
Ewa Lubacz – aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, pedagog teatru, reżyser, Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku), UMCS w Lublinie (animator i menedżer Kultury). Działała w Lubelskim Teatrze Pantomimy oraz ukończyła School of Modern Mime (w 2015 i 2019 roku) w Warszawskim Centrum Pantomimy. Ukończyła kurs Pedagogów Teatru przy Instytucie Ma duże doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi – współpracowała z siecią Klubów Młodzieżowych, Klubami 4H, domami kultury i organizacjami pozarządowymi. Założycielka grupy teatralnej „TworzyMy” przy Teatrze „Kubuś”. Ośmiokrotnie prowadziła warsztaty teatralne w programie Lato w Teatrze (w teatrze Kubuś oraz Europejskim Centrum Bajki).