W aktualnej sytuacji zdrowotnej co czwarty Polak nie przyjąłby zaproszenia na ślub i wesele, prawie 30 proc. pojawiłoby się tylko na ślubie. Co obecnie budzi nasze największe obawy? Utrata pracy, samotność, oszuści?
Czego boją się Polacy? Zachęcamy do udziału w audycji pod numerem telefonu 41 200 20 20 oraz adresem: poranek@radio.kielce.pl.
******
Dziś jest poniedziałek, 21 września, 265. dzień roku. Do końca roku pozostało 101 dni.
Wschód słońca: 06:32
Zachód słońca: 18:34
Dzień trwa 12 godz. 10 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godz. 30 minut.
Imieniny obchodzą: Mateusz, Mira oraz Aleksander, Bernardyna, Bożeciech, Daria, Euzebiusz, Hipolit, Hipolita, Ifigenia, Jonasz, Kastor, Konon, Marek, Maura, Melecjusz, Melisa, Pacyfik, Pamfil
*****
Przysłowie na dziś „Gdy na święty Mateusz śnieg przybieżał, będzie po pas całą zimę leżał”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Pokoju na Świecie
Dzień Służby Celnej
Międzynarodowy Dzień Pokoju
Światowy Dzień Choroby Alzheimera
Światowy Dzień Orderu Uśmiechu
Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój
Dzień Kapsla
*****
PONIEDZIAŁEK, 21 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: Ujny koło Pierzchnicy – kolumna majora Czutiego, składająca się z 1 roty piechoty i 1 szwadronu dragonów, spotkała pod Ujnami konny oddział żandarmerii powstańczej Bohusza (Mazurkiewicz). Po walce oddział polski został zmuszony do ucieczki tracąc 9 poległych i 7 wziętych do niewoli
1428 r. – PIŃCZÓW: król Władysław Jagiełło na zamku w Lublinie nadał Pińczowowi, wsi Jana z Oleśnicy, kasztelana żarnowskiego prawo miejskie magdeburskie z przywilejem jarmarków tygodniowych i rocznych,
1943 r. – Patrol oddziału partyzanckiego Obwodu Włoszczowa M.Tarchalskiego „Marcin”, pod dowództwem ppor. Przemysława Schutza „Ludwik” miał zdobyć koło stacji kolejowej Włoszczowa przewożone przez Niemców pieniądze. Do akcji nie doszło, a oddział w drodze powrotnej unieruchomił maszynę główną tartaku, a żołnierze dodatkowo pocięli pas główny maszyny.
1944 r. – w nocy na 22 września zrzut na specjalną placówkę „Rozmaryn” w Obwodzie Włoszczowa. Placówkę uruchomiono specjalnie w celu przyjęcia zrzutu przez 3 pp Leg. Łącznie przyjęto 6 skoczków,
PONIEDZIAŁEK, 21 WRZEŚNIA: W POLSCE
1914 r. – rozwiązany został Legion Wschodni , a część jego żołnierzy w sile pułku dowodzonego przez Józefa Hallera, została włączona do Legionu Zachodniego, dając początek 3. Pułkowi Piechoty Legionów Polskich. Stał się on zalążkiem późniejszej II Brygady Legionów.
1924 r. – Stefan Żeromski zakończył pracę nad powieścią Przedwiośnie.
1939 r.:
– zdobycie Grodna i Kowla przez Armię Czerwoną,
– z Warszawy ewakuowano drogą radzymińską 178 członków korpusu dyplomatycznego i 1200 cudzoziemców,
1942 r. – zakończyła się dwumiesięczna akcja likwidacji getta warszawskiego, połączona z masową eksterminacją jego mieszkańców.
PONIEDZIAŁEK, 21 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które ma dyskutować o przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Chodzi o sprawę piątkowego głosowania nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt – 38 posłów klubu PiS opowiedziało się przeciw niej, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu.
Najważniejsi politycy PiS podkreślali, że takie zachowanie koalicjantów oznacza, że to koniec koalicji. Wiceszef PiS Joachim Brudziński mówił w sobotę w RMF FM, że w tej chwili w skutek decyzji podjętych przez „naszych, dziś można powiedzieć byłych koalicjantów, tej koalicji nie ma”.
– Są zawieszone rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu. Są zawieszone rozmowy dotyczące naszego wspólnego programu – dodał.
Przyznał, że „nie ma sensu trwać w koalicji, w której mniejsi koalicjanci głosują w ważnych głosowaniach w Sejmie przeciw ustawom wniesionym przez większego partnera”. Pytany o przyszłość koalicji, Brudziński podkreślił, że „dzisiaj wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest bardzo poważna”.
– Przed nami decyzje, które jednak tę koalicję w sposób oczywisty i definitywny mogą zakończyć – mówił.
Wiceminister funduszy Waldemar Buda (PiS) pytany z kolei w niedzielę w TVP Info, czy w najbliższym czasie można spodziewać się dymisji ministrów związanych z Solidarną Polską i Porozumieniem, w tym szefa MS Zbigniewa Ziobry, powiedział, że jeżeli będzie decyzja kierownictwa partii, że nie będą kontynuowane rozmowy koalicyjne, to oczywistą konsekwencja są dymisje w rządzie i rekonstrukcja bez udziału koalicjantów.
– I to jest naprawdę scenariusz bardzo prawdopodobny. Ja bym tutaj 50 do 50 stawiał na rozstrzygnięcie w tej sprawie, bo naprawdę za wiele rzeczy się wydarzyło i ten apetyt koalicjantów był zbyt duży, żeby można było go akceptować – podkreślił.