Dziś Radio Kielce rozdawać będzie sadzonki drzew. Będziemy je Państwu przekażemy, bo sadzonki przygotowały Lasy Państwowe. Dziś ogólnopolska akcja „SadziMY” patronowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Jej celem jest zadrzewienie miejscowości w całym kraju. Leśnicy chcą, by te drzewka były w miastach, przy domach, szkołach czy szpitalach. Czym więcej drzew, tym zdrowiej i lepiej. No to żeby było lepiej zapraszamy do Radia Kielce, o 10.00 zaczynamy rozdawać. Będą to: buk, dąb, modrzew i sosna.
Czy w Kielcach jest dostatecznie zielono? Czy niektóre tereny można by przekształcić w nowe parki i zieleńce?
CZY W KIELCACH JEST DOSTATECZNIE ZIELONO?
- TAK, ALE MOGŁOBY BYĆ WIĘCEJ TERENÓW ZIELONYCH (53%)
- NIE, W KIELCACH BRAKUJE TERENÓW ZIELONYCH (41%)
- TAK, W KIELCACH JEST BARDZO DUŻO ZIELENI (6%)
Kontakt do nas – 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 18 września, 262. dzień roku. Do końca roku pozostało 104 dni.
Wschód słońca: 06:18
Zachód słońca: 18:42
Dzień trwa 12 godz. 22 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godz. 18 minut.
Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław oraz Aretas, Ariadna, Baltazar, Dobrowit, Fereol, Józef, Metody, Ryszarda, Sobierad, Stefania, Tytus, Zachariasz, Zofia, Castiel
*****
Przysłowie na dziś „Kiedy Irena z mrozem przybywa, babie lato krótkie bywa”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Kierownika
Międzynarodowy Dzień Geologa
Światowy Dzień Monitoringu Wody
Międzynarodowy Dzień Równej Płacy
Dzień Pierwszej Miłości
*****
PIĄTEK, 18 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1942 r. – WŁOSZCZOWA: Niemcy zlikwidowali dwa getta, wywożąc ludność żydowską do obozu koncentracyjnego w Treblince. Żydów wywieziono prawdopodobnie do Treblinki, poprzez obóz selekcyjny w Skarżysku.
1944 r. – SZEWCE k/KIELC: oddziały 2. i 3. pp Leg. AK stoczyły całodzienną bitwę z Niemcami. Żołnierze AK utrzymali swoje stanowiska do wieczora i wycofali się w okolice Bolmina. Okupanci stracili około 100 ludzi. Po stronie AK był jeden zabity (Stanisław Orzechowski „Czarny”) i około 17 rannych.
PIĄTEK, 18 WRZEŚNIA: W POLSCE
1773 r. – delegacja Sejmu Rozbiorowego podpisała traktaty podziałowe z przedstawicielami trzech mocarstw.
1794 r. – Insurekcja kościuszkowska: Rada Najwyższa Narodowa postanowiła zamienić pospolite ruszenie włościan na pobór 1 rekruta z 10 domów i konia jezdnego z 50 domów.
1905 r. – nieudana próba wysadzenia rosyjskiego pomnika zdobycia Warszawy.
1916 r. – pod Sitowiczami na Wołyniu zginął, próbując ratować rannego Adama Koca, Aleksander Mirza-Sulkiewicz, wybitny działacz niepodległościowy pochodzenia tatarskiego, jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, sierżant I Brygady Legionów.
1920 r. – wojska polskie wyparły bolszewików z Tarnopola, Równego, Złoczewa, Białego Kamienia i Olesna.
1939 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
– bitwa Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej pod Tomaszowem Lubelskim.
– polski okręt podwodny ORP „Orzeł” uciekł z portu w Tallinie, gdzie był internowany przez Estończyków.
– na wieść o wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej w Jeziorach na Polesiu popełnił samobójstwo Stanisław Ignacy Witkiewicz.
PIĄTEK, 18 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurują dziś drugą edycję akcji „#sadziMy”. Para prezydencka weźmie udział w sadzeniu drzew na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez huragan w sierpniu 2017 r.
Według Kancelarii Prezydenta para prezydencka, wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi 64 tys. nowych drzew na powierzchni blisko 6,5 ha.
W ramach drugiej edycji akcji #sadziMy przygotowano milion sadzonek do odebrania w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Inauguracja pierwszej edycji akcji miała miejsce 26 kwietnia 2019 r. Wówczas w ramach akcji „#sadziMy” para prezydencka wzięła udział w sadzeniu drzew w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel, także zniszczonych przez huragan w sierpniu 2017 r.
# # #
Na poligonie w Nowej Dębie minister obrony Mariusz Błaszczak będzie dziś obserwować ćwiczenie pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej. Ćwiczenie jest częścią działań szkoleniowych związanych z dyżurem, który w tym roku w siłach bardzo wysokiej gotowości (tzw. szpicy) NATO pełni 21. Brygada Strzelców Podhalańskich wchodząca w skład 18. Dywizji, wpisuje się ono także w jesienny cykl ćwiczeń Wojska Polskiego.
Szef MON odwiedzi też w Lublinie mobilne Wojskowe Centrum Rekrutacji. We wrześniu rozpoczęła się reforma systemu rekrutacji do Wojska Polskiego; ma ona skrócić i przyspieszyć procedury, które, jak stwierdził resort, zniechęcały wielu potencjalnych kandydatów do ubiegania się o przyjęcie do wojska.
# # #
Wiceprezes Rady Ministrów i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Pierre Heilbronn i prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dr Marek Dietl będą uczestniczyć w konferencji pt. „Rola Polski jako promotora rynków wschodzących”, która odbędzie się dziś w siedzibie GPW.
# # #
Dziś o godz. 14 w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie w gali 45. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” weźmie udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który wręczy wyróżnienia wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.
Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga zaprojektowane przez Annę Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy.
Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – została ustanowiona w 1974 r. i jest przyznawana w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.
Po raz pierwszy w historii gala Nagrody im. Oskara Kolberga będzie transmitowana na żywo w Internecie.