Uroczystości upamiętniające 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę odbyły się dzisiaj w Kielcach. Hołd osobom, które zginęły na Wschodzie oddano przy pomniku Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach.
Maciej Lis ze Związku Sybiraków przypomina, że 17 września 1939 roku wywarł ogromny wpływ na Polskę i Polaków.
– Zakres tych represji był olbrzymi i jak dotąd niespotykany – rozpoczynając od mordowania osób indywidualnych, po mordy zbiorowe, a skończywszy na deportacjach – mówił.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk wspominał swoich dziadków pochodzących spod Wilna.
– Dziadek, który był leśniczym, w lutym 1940 roku został wywieziony wraz z żoną i półtorarocznym synem na Syberię. Jego rodzina mogła wrócić w 1946 roku tylko dlatego, że wcześniej w Kielcach dziadek się osiedlił i mógł ich ściągnąć. Ci, którzy nie mieli tu rodzin nie mogli wrócić. Można więc powiedzieć, że jestem wnukiem Sybiraków – zauważa.
Senator Krzysztof Słoń z PiS zaznacza, że 17 września 1939 roku dla Polaków rozpoczął się czas ogromnego terroru, mordów, gwałtów i kradzieży.
– Dzisiaj wspominamy tych wszystkich, którzy wtedy stracili nadzieje i jakiekolwiek szanse na to, żeby przeżyć w granicach wolnego kraju. Ojczyzna nie mogła im zapewnić bezpieczeństwa, ponieważ została rozdarta przez najeźdźców – zauważa.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przypomina, że Sybiraków, którzy przeżyli tę agresję jest coraz mniej, ponieważ zostało ich niecałe 22 tysiące osób.
– To naprawdę niedużo, jednak budujące jest to, że na uroczystościach rocznicowych pojawiają się nowe osoby. To dorośli, ale także młodzież szkolna. Trzeba pamiętać, że łączy nas pamięć, która jest jak krew w ciele człowieka. Jeżeli zabrakłoby jej w organizmie to dochodzi do śmierci. Tak samo jest z pamięcią w narodzie – dodaje.
Leszek Bukowski z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaznacza, że ważne jest, aby Polacy pamiętali o tych tragicznych w skutkach wydarzeniach.
– Pokazały też wielkość naszego narodu, który nigdy nie stracił wiary w to, że może być wolny – podkreśla.
Wieczorem w kościele garnizonowym odprawiona została msza święta w intencji zamordowanych na Nieludzkiej Ziemi.