W zabytkowym 100-letnim wiatraku w Krasocinie, który w ostatnim czasie przeszedł gruntowną renowację, w październiku otwarte zostanie Muzeum Chleba. Znajdą się tam eksponaty, których funkcja wiąże się z życiem na dawnej wsi – narzędzia wykorzystywane w pracach polowych, a także przedmioty użytku domowego.
Jak poinformował Ireneusz Gliściński, wójt Krasocina – na potrzeby wystawy wykorzystane zostaną trzy poziomy wiatraka. Na pierwszym umieszczone będą narzędzia i maszyny m.in. drewniane brony, cepy, kosy, sierpy, pługi oraz zaprzęgi konne i wialnie. Natomiast na drugim poziomie miejsce znajdą przedmioty, jakie kiedyś używane były w gospodarstwach domowych m.in. żelazka na dusze, drewniane niecki, w których wyrabiane było ciasto na chleb, żeliwne kociołki i bańki na mleko oraz przetaki i naczynia kuchenne. Ponadto wśród zgromadzonych przedmiotów są prawidła do butów, drewniane łóżko, krosno i kołyska.
Trzeci poziom wiatraka poświęcony został pamięci Feliksa Raka, założyciela pierwszego Muzeum Chleba, które powstało w 1980 roku oraz Przedborskiemu Parkowi Krajobrazowemu, w granicach którego znajduje się część Krasocina.
Eksponaty, które będą prezentowane na wystawie przynosili mieszkańcy gminy w myśl przesłania „Możesz na zawsze pozostać w historii wiatraka”, dlatego każdy przedmiot będzie podpisany nazwiskiem właściciela, będzie miał opis z jakiego okresu pochodzi.
– Muzeum to ukłon w stronę historii i ciężkiej pracy rolników. Celem projektu jest także pokazanie dzieciom i młodzieży dawnego życia i obyczajów – podkreślił wójt Ireneusz Gliściński.
We wnętrzach muzeum, na ścianach powieszone zostały stare fotografie prezentujące życie na wsi sprzed 50., a nawet 80. lat.
– Zdjęcia te są piękną pamiątką, ponieważ mieszkańcy Krasocina mogą na nich odnaleźć samych siebie z młodości lub swoich przodków – twierdzi wójt.
Jak przypomniał – wiatrak typu „Holender”, w którym będzie Muzeum Chleba zbudowany został w 1920 roku i przez wiele lat był w bardzo złym stanie. W tym roku udało się go wyremontować w 100-lecie powstania. Prace renowacyjne były możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 500 tys. złotych.
– Remont w sumie kosztował 1,25 mln złotych. Od 100 lat wiatrak jest symbolem Krasocina, dlatego zawsze marzyłem, aby odzyskał swój dawny blask i był miejscem spotkań mieszkańców gminy – podkreślił Ireneusz Gliściński.
Otwarcie Krasockiego Muzeum Chleba planowane jest w październiku. Muzeum będzie dostępne dla mieszkańców poprzez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krasocinie, gdzie będzie można umawiać termin zwiedzania zabytkowego wiatraka.