Zabytkowy kościółek św. Stanisława w Chotelku Zielonym przechodzi kolejny etap rewitalizacji. Obecnie trwają prace przy renowacji ścian wewnątrz obiektu.
Świątynia to prawdziwa perła regionu. Jest jedynym zachowanym na Kielecczyźnie obiektem XVI-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego.
Ksiądz Marek Podyma, dziekan buskiego dekanatu zaznacza, że wieloletni cykl prac przy nadszarpniętym zębem czasu kościele powoli zbliża się ku końcowi. Przypomina, że w ostatnich latach udało się m.in. odbudować dach i okazałą sygnaturkę zniszczoną przez piorun, wymieniona została też posadzka. Ponadto zrekonstruowano m. in. modrzewiowe okna i schody, prowadzące na chór i strych. Obecnie rozpoczęły się prace przy południowej ścianie, na której znajdują się trzy otwory okienne i jeden wejściowy zamknięty w kształt oślego łuku.
– Prace przy ścianie obejmują m.in. usuwanie zabrudzeń, zniszczeń i ubytków. To bardzo istotne, aby kościół nie stracił pierwotnego charakteru budowli starożytnej – zaznacza duchowny.
Katarzyna Pabis, konserwator dzieł sztuki zwraca uwagę, że w ostatnich latach odnowiono także późnorenesansową ambonkę, ołtarz i kopię późnogotyckiego tryptyku. Odrestaurowano również urokliwe kamienne schody prowadzące do znajdującego się na wzgórzu kościółka. Ponadto konserwacji poddano późnorenesansowy drewniany strop.
– Cały obiekt został poddany kilkudniowej fumigacji, czyli zabezpieczeniu przed szkodnikami drewna – zaznacza.
Prace konserwatorskie ścian wewnętrznych są możliwe dzięki dotacji z Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, w wysokości 12,5 tys. złotych. Prace mają się zakończyć do końca listopada. Kolejne remonty będą możliwe, gdy parafii uda się zebrać na ten cel pieniądze.
Kościół św. Stanisława w Chotelku Zielonym jest częścią parafii świętego Alberta w Busku-Zdroju. W każdą niedzielę odprawiana jest w nim msza, a w dni powszednie jest otwierany dla wiernych i turystów.
Według Jana Długosza kościółek zbudował około 1190 roku biskup płocki Wit, ku wygodzie swej matki, która z racji podeszłego wieku niechętnie jeździła do oddalonej nieco buskiej parafii św. Leonarda. Pierwsza „oficjalna” wzmianka o kościółku św. Stanisława pochodzi z lat 1350-1351.
Za czasów Długosza Chotelek Zielony należał w połowie do kolegiaty sandomierskiej. Natomiast druga połowa była własnością Stanisława i Piotra Korzeńskich, herbu Strzemię. W 1527 roku wybudowano tu kościółek modrzewiowy pod wezwaniem św. Stanisława. Ufundował go kanonik sądecki Stanisław Słupski. Konsekracja nastąpiła w roku 1541. Dokonał jej biskup Dominik Małachowski.