Retrospektywną wystawę prac krakowskiego artysty Pawła Orłowskiego można oglądać w Galerii van Rij w Ćmielowie. Dziś odbył się wernisaż rzeźb, które stworzone zostały na przestrzeni 20 lat pracy twórczej.
Można je też kupić. Spośród 100 prac, nabywcę znalazła najbardziej charakterystyczna rzeźba Pawła Orłowskiego „Aleksander Wielki”, która jest wysoka na ok. 7 metrów.
Jak mówi artysta, w ostatnim czasie obserwuje znacznie większe zainteresowanie rzeźbą. Sam nawiązuje do klasyki, ale zachowuje nowoczesną formę.
– Bardzo jest duże zainteresowanie polskich kolekcjonerów rzeźbą, nie tylko ze względu na piękno form przestrzennych, ale też ze względu na sprawy inwestycyjne. Ten rynek bardzo się rozwija – mówi Paweł Orłowski.
Kuratorka wystawy Katarzyna Rij informuje, że wystawa, to przedstawienie drogi poszukiwania własnego artystycznego języka. Jak podkreśla, z powodzeniem można zauważyć przemianę artysty, oglądając jego dzieła w jednym miejscu, choćby w skali tworzonych prac.
– Człowiek pozostaje w centrum jego zainteresowania, sięga do jego uczuć, emocji. W jakiś sposób przetwarza to, kim jesteśmy, gdzie jesteśmy, gdzie zmierzamy. Często tytuły odnoszą się do takich klasyków – mówi Katarzyna Rij.
Wystawa przyciągnęła koneserów i kolekcjonerów sztuki z rożnych części Polski. To cieszy Adama Spałę, właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów, gdzie Galeria van Rij się znajduje.
– Prezentujemy na górze również wystawę prof. Tomaszewskiego, teraz prace drugiego profesora. A jak jeszcze wspomnę, że był tu Rafał Olbiński, to można powiedzieć, że zajmujemy się tu sztuką z wyższej półki. To też wielka atrakcja dla turystów – mówi Adam Spała.
Wystawa „Linia i płaszczyzna” potrwa do kwietnia 2021 roku.
Paweł Orłowski (ur. 1975 roku w Rzeszowie)- artysta rzeźbiarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował na wydziale rzeźby ASP w Krakowie w pracowni prof. Józefa Sękowskiego oraz na Universität der Künste w Berlinie w pracowni prof. Karlheinza Biederbicka. Obecnie pełni obowiązki kierownika pracowni rzeźby na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Laureat nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych przeglądów sztuki. Brał udział w ponad 40 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach na całym świecie (m.in. USA, Kanada, Niemcy, Włochy, Słowacja).