Dziesięć wiejskich obrzędów i tyle samo Godek Świętokrzyskich oraz kulinaria i rękodzieło złożyły się na Przegląd Obrzędów Wiejskich, który odbył się w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica.
Wśród zaprezentowanych obrzędów były m.in. dożynki, pranie, prządki i rozmowy przy studni- informuje organizatorka wydarzenia Agnieszka Włodarczyk-Mazurek.
Godki Świętokrzyskie, to z kolei możliwość zaprezentowania gwary regionalnej. Szymon Płusa ze Skarżyska Kościelnego przygotował wypowiedź o tym, jak do panny posłano swatów. Wszystkie teksty zostały napisane współcześnie i są opowieściami z życia codziennego autorów.
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs kulinarny. Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie potrawy o przynajmniej 50-letniej tradycji. Jak wynikało z opisów dań- część z nich jest przynajmniej dwa razy starsza. To potrawy gotowane jeszcze przed wojną przez prababcie czy sąsiadki, a ich receptury przetrwały do dziś.
– Do ich przygotowania potrzebne są proste produkty: mąka, ziemniaki, cebula, nabiał czy grzyby – podkreśla Agnieszka Włodarczyk-Mazurek.
Podczas obrad jury miało okazję spróbowania każdej z potraw. Zdaniem Stanisława Cygana- szczególnie wartościowe są różne potrawy z ziemniaków.
– To różnego rodzaju porki, zwane także psiochą lub prażochą. Wymagały pracy, ale smak jest wart zachodu – zaznaczył.
Spróbować można było także potraw mało znanych, nawet w naszym regionie. Świętokrzyskie Tkaczki przygotowały smarzochę, czyli zupę z grzybami, ale zabielaną mlekiem. Dodatkowo swoje prace wystawiali rzemieślnicy, którzy zaprezentowali m.in. rzeźbę, ceramikę, szydełkowanie, ozdoby ze sznurka i bibuły czy pokaz przędzenia lnu.
Konkurs został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starostwa Powiatowego w Skarżysku.