Koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu ostrowieckiego i lipskiego wydadzą książkę z przepisami swoich sztandarowych potraw. To pokłosie dwuletniego projektu „Babki z krzemienia”.
Panie, w ramach inicjatywy organizowanej przez Lokalną Grupę Działania Krzemienny Krąg, zapoznawały się m.in. ze sposobami promocji lokalnych produktów, ale też uczestniczyły w przeróżnych warsztatach m.in. nalewkarskich czy zielarskich, a nawet nordic walking.
Maria Pająk, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Dołach Biskupich w gminie Kunów mówi, że projekt pozwolił młodemu stowarzyszeniu rozwinąć się. Nowe doświadczenia będą przenoszone na grunt lokalny. Jako przykład podają pierogi rybne z farszem z karpia.
– To coś, czego nigdy się nie praktykowało, a teraz spróbujemy – mówi Maria Pająk.
Magdalena Wójtowicz, koordynator projektu „Babki z krzemienia” mówi, że podsumowanie projektu polega na wykonaniu fotografii potraw przygotowanych przez poszczególne koła. A wśród nich lokalne wyroby słodkie i wytrawne.
– Przygotowaliśmy się na 24 przepisy, ale panie przygotowały więcej potraw, więc myślę, że będzie ich około 30 – mówi Magdalena Wójtowicz.
Jarosław Kuba, szef LGD Krzemienny Krąg mówi, że to pierwszy krok w dążeniu do tego, aby pracować nad promocją lokalnych wyrobów.
– U nas istnieją produkty lokalne, ale nie ma instytucji zrzeszającej, która koordynowałaby pewne działania i ten projekt zaczyna kolejny projekt dotyczący certyfikacji takich produktów. Jak można je wytwarzać – wyjaśnia Jarosław Kuba.
Książka kucharska wydana zostanie na przełomie października i listopada. Zatytułowana zostanie „Przepiśnik. Smacznie, bo regionalnie”.