Elbląski sąd uznał właścicielkę za winną posiadania psa, który szczeka i tym samym stwarza hałas uciążliwy dla sąsiada.
Kobieta została oskarżona i uznana za winną utrzymywania psa w sposób stwarzający uciążliwość dla otoczenia. Gdzie kończy się prawo do posiadania zwierzęcia bez brania za nie odpowiedzialności, a gdzie zaczyna prawo do prywatności? Czy ten precedensowy wyrok spowoduje lawinę pozwów przeciw właścicielom psów? Zachęcamy do telefonicznego udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest czwartek, 10 września, 254. dzień roku. Do końca roku pozostało 112 dni.
Wschód słońca: 06:05
Zachód słońca: 18:59
Dzień trwa 12 godz. 54 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godz. 47 minut.
Imieniny obchodzą: Łukasz, Mikołaj, Sebastian oraz Agapiusz, Aldona, Anioł, Antoni, Bernard, Datyw, Dydym, Feliks, Franciszek, Izabela, Kandyda, Karol, Klemens, Leon, Leona, Lucjusz, Łucjusz, Monika, Mścibor, Nimfodora, Piotr, Polian, Poliana, Polianna, Pulcheria, Salwiusz, Sobiesław, Teodor, Wiktor
*****
Przysłowie na dziś „Na świętego Łukasza jest w domu chleb i kasza”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
*****
CZWARTEK, 10 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1939 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: likwidacja niemieckiego generała.
Po ciężkich walkach pod Piotrkowem i Tomaszowem Mazowieckim (6-7 września 1939) ocalałe polskie oddziały, głównie z 19. Dywizji Piechoty ze składu Armii Odwodowej „Prusy”, zebrały się w lasach na prawym brzegu Pilicy, w okolicach wsi Dęborzeczka. Dowództwo nad tym liczącym około 7 tys. żołnierzy zgrupowaniem objął ppłk dypl. Jan Kruk-Śmigla (nominalnie dowódca 85 pp). Wykorzystując fakt, że jego siły znalazły się na tyłach Niemców, postanowił on zadać nieprzyjacielowi jak największe straty, atakując jego linie zaopatrzeniowe.
10 września 1939 r. na wąskim zakręcie drogi Opoczno – Inowłódz, w okolicach miejscowości Dęba i Dęborzeczka, w wyniku starcia polskiego oddziału 77. Pułku Piechoty z niemiecką kolumną samochodową poległ kpr. pchor. Władysław Dawgiert. W potyczce zginął także generał niemieckiej policji porządkowej i SS Wilhelm Fritz Roettig.-
CZWARTEK, 10 WRZEŚNIA: W POLSCE
1526 r. – Sejm mazowiecki złożył przysięgę na wierność królowi Polskiemu, oficjalnie potwierdzając inkorporację Mazowsza do Korony.
1770 r. – Konfederacja barska: rozpoczęła się obrona Jasnej Góry przed wojskami rosyjskimi.
1831 r. – Gen. Maciej Rybiński został ostatnim wodzem naczelnym powstania listopadowego.
1919 r. – oddziały polskie przekroczyły Berezynę i wyparły bolszewików z Borysowa.
1920 r. – wojska polskie zdobyły Krasnopol i Sejny. W Smolarach nad Bugiem wojska gen. Stanisława Bułaka-Bałachowicza w brawurowym ataku na wojska bolszewickie wzięły do niewoli ponad trzystu jeńców.
1939 r. – zakończyła się dwudniowa bitwy nad Wizną („Polskie Termopile”), podczas której 720 żołnierzy Wojska Polskiego dowodzonych przez kpt. Korpusu Ochrony Pogranicza Władysława Raginisa odpierało atak 40. tysięcznego XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana.
1947 r. – ogłoszenie wyroków w procesie członków II Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
CZWARTEK, 10 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś Senat rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. nowelizacją ustawy wprowadzającą kolejne rozwiązania mające pomóc turystyce w dobie pandemii. Najważniejszym elementem noweli jest kwestia rekompensat za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne.
Zgodnie z uchwaloną w marcu tzw. tarczą antykryzysową 1.0 biura turystyczne mogły oferować klientom vouchery na wyjazdy, jeżeli impreza się nie odbyła w związku z wybuchem epidemii, lub też zwrot pieniędzy w ciągu 180 dni. Nowela przewiduje, że organizator turystyki za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie mógł złożyć do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wniosek o udzielenie wypłaty wraz z wykazem umów, od których odstąpili klienci. Podróżny też będzie mógł złożyć do UFG wniosek o rekompensatę. Nowelizacja przewiduje ponadto, że o wypłatę świadczeń postojowych będą mogli ubiegać się prowadzący działalność sezonową piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy zawiesili działalność po 31 sierpnia ub.r. i działalność wykonywali sezonowo nie dłużej niż dziewięć miesięcy w roku. Z postojowego będą mogli również skorzystać agenci turystyczni. Z noweli wynika ponadto, że część branż, która do tej pory skorzystała z postojowego, będzie miała prawo do dodatkowego świadczenia.
Oprócz przepisów dotyczących turystyki w noweli znalazły się również zapisy umożliwiające przekazanie z budżetu państwa w 2020 r. środków do Funduszu Wsparcia Policji, Funduszu Wsparcia Straży Granicznej, Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych, oraz Funduszu Solidarnościowego.
Senat zajmie się też nowelą ustawy, która ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazuje reprywatyzacji budynków z lokatorami. Zgodnie z ustawą sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowanie lub zadośćuczynienie przysługiwać będzie jedynie lokatorom, a już nie m.st. Warszawa.
Ponadto senatorowie wysłuchają: informacji ministra zdrowia na temat dostępności do świadczeń zdrowotnych w okresie epidemii COVID-19 i strategii działań w ochronie zdrowia w okresie jesienno-zimowy, sprawozdania Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji z rozpatrzonych w 2019 roku petycji oraz informacji o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2019 wraz z Uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka.
# # #
W Karpaczu zakończy się dziś doroczne Forum Ekonomiczne, które zgromadziło u podnóża Sudetów ludzi biznesu, polityki, administracji publicznej oraz instytucji wspierania przedsiębiorczości.
Karpacz po raz pierwszy był gospodarzem forum, organizowanego dotąd co roku w Krynicy-Zdroju. Przeniesienie konferencji wynikało ze względów epidemicznych. Dyskusje panelowe odbywają się w reżimie sanitarnym. Goście forum noszą maseczki, a sale konferencyjne są dezynfekowane po każdym panelu.
W trzecim, ostatnim dniu forum zaplanowano m.in. dyskusje dotyczące problematyki międzynarodowej, polityki wschodniej, mediów, rynków finansowych, polityki społecznej i sportu. Wśród tematów debaty znajdą się też sprawy rolnictwa oraz zagadnienia związane z produkcją żywności. Wśród panelistów będą m.in. przedstawiciele rządu, naukowcy i reprezentanci instytucji wspierania biznesu.