Amatorów grzybobrania nie brakuje. Niektórzy mówią wręcz, że chodzenie na grzyby można uznać za nasz sport narodowy. Specjalnych technik zbierania nie ma, choć są tacy, których zbiór ledwo mieści się w wielkim koszu, inni przynoszą garstkę. Jaki jest sekret zbierania grzybów?
Kontakt do nas – 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
DLACZEGO ZBIERAM GRZYBY?
- DLA SMAKU (70%)
- LUBIĘ CHODZIĆ PO LESIE (20%)
- DLA ZAROBKU (10%)
- ROZDAJĘ ZNAJOMYM (0%)
*****
Dziś jest środa, 9 września, 253. dzień roku. Do końca roku pozostało 113 dni.
Wschód słońca: 06:03
Zachód słońca: 19:02
Dzień trwa 12 godz. 58 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godz. 43 minut.
Imieniny obchodzą: Aniela, Audomar, Augustyn, Aureliusz, Bolemir, Bolemira, Dionizy, Doroteusz, Drogomir, Franciszek, Gorgoniusz, Jacek, Jakub, Jan, Otmar, Ożanna, Piotr, Radosława, Sergiusz, Sewerian, Sobiebor, Sobiesąd, Straton, Ścibora i Świecław.
*****
Przysłowie na dziś „Gdy grzyby wielkie korzenie mają, wielką zimę zapowiadają”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Recyklingu Baterii
Międzynarodowy Dzień Urody
Dzień Testera Oprogramowania
Światowy Dzień FAS
*****
ŚRODA, 9 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1936 r. – założono Automobilklub Kielecki.
1939 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
Kampania Obronna:
– 22. Dywizja Piechoty Górskiej stoczyła z oddziałami niemieckimi bitwę pod Broniną, koło Buska.
– zakończyła się bitwa pod Iłżą.
– Niemcy pod Ciepielowem zamordowali 300 polskich jeńców wojennych.
– w Prędocinie niemiecki Wehrmacht zamordował osiem lub dziewięć osób.
*****
ŚRODA, 9 WRZEŚNIA: W POLSCE
1409 r. – Król Władysław II Jagiełło wydał w Wolborzu odezwę skierowaną do duchowieństwa, panów świeckich i książąt chrześcijańskich, zawierającą 29 artykułów z zarzutami wobec zakonu krzyżackiego.
1939 r. – początek trwającej do 18 września bitwy nad Bzurą (obszar Łęczyca-Kutno-Łowicz-Sochaczew) – największej i najkrwawszej bitwy w wojnie obronnej 1939 r., w której wzięły udział Armie „Poznań” i „Pomorze” pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby. Polskie Radio nadało pierwsze przemówienie Komisarza Cywilnego Obrony Warszawy Prezydenta Stefana Starzyńskiego.
1945 r. – oddziały antykomunistycznego podziemia pod dowództwem por. Stefana Bembińskiego ps. „Harnaś” rozbiły ubeckie więzienie w Radomiu, uwalniając więźniów politycznych.
1993 r. – Utworzono Biebrzański Park Narodowy.
*****
ŚRODA, 9 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś w Warszawie będzie przebywać liderka białoruskiej opozycji, kontrkandydatka w wyborach prezydenckich Alaksandra Łukaszenki – Swiatłana Cichanouska, która spotka się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim. Głównymi tematami rozmów premiera z Cichanouską – jak informowało Centrum Informacyjne Rządu – będzie sytuacja na Białorusi, uwolnienie więźniów politycznych i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.
Po spotkaniu w KPRM Cichanouska wraz z szefem rządu udadzą się do Domu Białoruskiego, gdzie zaplanowane są spotkanie z mniejszością białoruską mieszkającą w Polsce oraz wystąpienie premiera. Oprócz wizyty w siedzibie polskiego rządu Cichanouska wraz z premierem pojawi się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie przed godz. 11 wygłosi wykład. Następnie spotka się także z szefem NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą.
# # #
Dziś wieczorem marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotka się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Dmytrem Razumkowem. Wśród tematów rozmów mają być relacje polsko-ukraińskie, sytuacja w regionie oraz współpraca parlamentów obu krajów, a także parlamentarna współpraca trójstronna Polski, Ukrainy i Litwy.
Podczas spotkania planowana jest też, jak podało Centrum Informacyjne Senatu, dyskusja na temat polskiej aktywności w ramach unijnej polityki Partnerstwa Wschodniego.
# # #
Dziś drugi dzień Forum Ekonomicznego 2020, które w tym roku z powodu pandemii zorganizowane jest w Karpaczu, a nie jak przez lata w Krynicy Zdroju. Według organizatorów, tego dnia w wydarzeniu uczestniczyć mają m.in. wicepremier Jacek Sasin, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, minister finansów Tadeusz Kościński.
Podczas drugiego dnia Forum przewidziano panele dotyczące m.in. tarczy antykryzysowej jako skutecznego narzędzia wspierania polskich przedsiębiorców; transformacji energetycznej; rozwojowi rolnictwa; europejskiej gospodarce po pandemii; ochrony zdrowia dobie COVID-19.
Wśród gości Forum będzie m.in. liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, która ma wziąć udział m.in. w panelu dotyczącym przyszłości Białorusi.