Gdyby doszło do ewentualnego podjęcia uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc Bogdana Wenty, to komisarz wyborczy wyda postanowienie o przeprowadzeniu referendum po zapoznaniu się z przedmiotową uchwałą.
Postanowienie określi termin przeprowadzenia referendum, wzór i treść karty do głosowania oraz kalendarz czynności referendalnych.
Jak powiedział nam Adam Michcik, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach, istotne dla oceny następstw referendum jest stwierdzenie jego ważności. Kluczowa jest frekwencja – aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze odwoływanego organu podczas ostatnich wyborów.
Gdyby okazało się, że podczas głosowania nie ma wystarczającej frekwencji, wówczas referendum jest nieważne, co oznacza, że prezydent i rada miasta pozostają.
Gdyby jednak referendum było ważne, wówczas możliwe są dwa scenariusze. Prezydent pozostaje na stanowisku albo jest odwołany. W przypadku gdyby prezydent pozostał na stanowisku, wówczas działalność rady miasta ulega zakończeniu z mocy prawa.
Ale czy to ostateczna interpretacja prawna, pewności nie ma. Wrócimy do sprawy w najbliższych dniach.