Prelekcja o nauczaniu św. Jana Pawła II o osobach niepełnosprawnych, msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, a także występ dzieci z zespołu Uśmiech uświetniły spotkanie integracyjne w Domu św. Jana Pawła II w Pietraszkach, w kieleckiej dzielnicy Białogon. Podczas uroczystości wręczono podziękowania dla osób i instytucji zaangażowanych w pomoc.
Zapomniany kompleks budynków wybudowany przed wojną przez diecezję kielecką już wkrótce będzie służył niepełnosprawnym. Pod koniec grudnia działalność ma tam rozpocząć Zakład Aktywności Zawodowej, w którym zatrudnienie znajdzie 30 osób z niepełnosprawnością znaczną i umiarkowaną.
Biskup Jan Piotrowski wierzy, że ten obiekt wielu osobom da satysfakcję i radość.
– Przedsięwzięcie jest bardzo duże i kosztowne, ale ufam, że wspólnymi siłami podołamy i wkrótce będziemy cieszyć się owocami i realną, rzeczywistą pomocą dla tych, którzy jej potrzebują – powiedział.
Zdaniem ks. prof. Witolda Janochy, prezesa Fundacji Gramy z Tobą, która opiekuje się kompleksem w Pietraszkach, uroczystość wpisuje się w wydarzenia, organizowane z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
– To spotkanie integracyjne jest elementem oddania hołdu św. Janowi Pawłowi II. Uczestniczyły w nim osoby niepełnosprawne, tak bliskie papieżowi. Ten dom jest niezwykłym miejscem, a ta kaplica od 20 lat nie była użytkowana, więc tym bardziej się cieszę, że sprawowaliśmy w niej Eucharystię – podkreślił.
Senator PiS Krzysztof Słoń podkreślił, że ośrodek, który wkrótce zacznie działać jest naznaczony koniecznością czynienia dobra.
– To specjalne miejsce, które, mam nadzieję, będzie żywym pomnikiem św. Jana Pawła II, gdyż o to mu przecież chodziło. Aby nie stawiać mu pomników, ale właśnie takie domy, które w sposób rzeczywisty pod Jego imieniem czynią dobro – zaznaczył.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, wyraziła nadzieję, że niepełnosprawne osoby, które znajdą pracę Zakład Aktywności Zawodowej będą czuły się potrzebne.
– Dom św. Jana Pawła II to pomnik żywych serc, gdzie niepełnosprawni nie tylko znajdą pracę, ale będą mogły się tu integrować. Samorząd województwa świętokrzyskiego poprzez środki, które ma w dyspozycji z PFRON przeznaczył 650 tys. zł na powstanie Zakładu Aktywności Zawodowej w Pietraszkach. Będzie to już piąty zakład w regionie – dodała.
Kompleks w Pietraszkach złożony z budynku głównego i połączonych z nim: kaplicy i sali gimnastycznej powstał w 1939 roku. Miał być siedzibą Katolickiego Uniwersytetu Ludowego, jednak po wybuchu wojny został przejęty przez Niemców, którzy utworzyli tam swój garnizon. Po wojnie przez 5 lat siostry Albertynki prowadziły placówkę medyczno-socjalną, a w 1950 roku obiekt przejęły władze komunistyczne, tworząc tam szpital dla chorych na gruźlicę. Pod koniec lat 90. XX wieku kompleks zwrócono diecezji kieleckiej. Od kilku miesięcy odbywają się w nim intensywne prace porządkujące zaniedbany teren.