Niedzielnym koncertem w kieleckiej katedrze zakończyły się trwające od piątku Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Podczas mszy pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego wystąpiła żeńska schola gregoriańska z Warszawy Clamaverunt Iusti.
Zdaniem siostry Hanny Szmigielskiej, prowadzącej Scholę Cantorum Kielcensis, warszawska schola, to jeden z najwybitniejszych zespołów w Europie zajmujących się chorałem gregoriańskim.
– Zespół powstał w 2007 roku z inicjatywy wybitnego polskiego gregorianisty Michała Sławeckiego. Założył on dwa zespoły: męski i żeński i obydwa są uważane w Europie za modelowe, jeśli chodzi o interpretację śpiewu gregoriańskiego. Program, który usłyszeliśmy, czyli Prepolifonia Europea, miał na celu ukazanie korzeni muzyki liturgicznej i polifonii, która w średniowieczu rodzi się ze śpiewu gregoriańskiego – mówi.
Osoby, które przyszły do bazyliki katedralnej na koncert, podkreślały, że taka muzyka uspokaja i można przy niej oddać się medytacji.
– Bardzo lubię tego rodzaju muzykę, ona mnie wycisza – mówiła jedna z uczestniczek koncertu.
– Jest to tradycyjny śpiew kościelny, chciałem posłuchać i odkryć go na nowo, gdyż w naszych czasach jest nieco zapomniany. Takie zespoły do tego wracają i ukazują nowe oblicze starych pieśni – powiedział jeden ze słuchaczy.
Po nabożeństwie odbył się łączony koncert wokalno-organowy. Pojawiły się najstarsze dwugłosowe polifonie gregoriańskie oraz utwory jeszcze starsze niż chorał. Przed VIII wiekiem własną charakterystyczną muzykę wytwarzał każdy region Europy.
Wydarzenie zostało organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Scholi Cantorum Kielcensis przy współpracy z parafią katedralną w Kielcach. Festiwal otworzył w piątek, 4 września, koncert muzyki i tańca z epoki Jagiellonów, nawiązujący do 500 rocznicy urodzin króla Zygmunta Augusta. Z kolei w sobotę, 5 września, zaprezentowało się małżeństwo wybitnych francuskich klawesynistów.