Wieczorem wspomnień, a następnie koncertem muzyki fortepianowej w wykonaniu polskiego pianisty jazzowego i kompozytora Artura Dutkiewicza, uczczono pamięć zasłużonego mieszkańca Pińczowa. Krzysztof Marszalik, były działacz ruchu olimpijskiego, zmarł nagle 30 marca tego roku w wieku 63 lat. Był twórcą legendarnego turnieju siatkarskiego im. Złotej Drużyny Huberta Wagnera.
„Koncert dla Przyjaciela” dedykowany jego pamięci odbył się wirydarzu pińczowskiego „Belwederu”. Inicjator wydarzenia, Artur Dudkiewicz podkreśla, że z Krzysztofem Marszalikiem przyjaźnił się od dzieciństwa. Dodaje, że odszedł nagle i o wiele za wcześnie. Zaznaczył, że ten wieczór stanowił jakby pożegnanie.
– Człowiek wielu pasji, niesamowita postać, świetny menadżer. Specjalista od budowy, kinetyki, mechaniki, sportu. Krzysztof interesował się medycyną, jeździł po Europie. Posiadał liczny zbiór książek o muzyce. Ta energia duchowa, którą zostawił, jest dla mnie źródłem inspiracji – zaznacza.
Wieloma dobrymi wspomnieniami podzieliła się także Iwona Senderowska, dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Jak mówi, bardzo mile wspomina współpracę z Krzysztofem Marszalikiem podczas przeglądu filmów o siatkówce w sali kinowej PSCK.
– Do wszystkiego przykładał dużą uwagę, dzięki czemu wszystko to, co robił było doszlifowane w każdym, najmniejszym szczególe. Starannie dobierał sobie ludzi do współpracy. Był profesjonalistą w każdym calu – zaznacza.
Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa podkreślił, że to zasłużony mieszkaniec miasta, wielki miłośnik regionu i ambasador ziemi pińczowskiej. Stawiał sobie i swoim wychowankom wyzwania, przekazywał wiedzę i wartości oraz rozsławił region.
Podczas koncertu można było usłyszeć utwory bardzo lubianych przez Krzysztofa Marszalika zespołów i wykonawców. Pojawiły się melodie: „Imagine” – Johna Lennona, Niemena, kilka mazurków, ale i piosenki Erica Claptona czy The Rolling Stones.
Krzysztof Marszalik był pedagogiem od 1982 roku. W Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie uczył wychowania fizycznego. W „Kołłątaju” pracował od 1993 roku, wcześniej – w szkołach podstawowych w Gackach i Pińczowie. Jego ukochaną dyscypliną była siatkówka. Był także założycielem przy liceum Klubu Olimpijczyka Olimpionik. Trenował zespoły siatkarek i siatkarzy, które zdobywały nagrody m.in. w czasie Pikniku Olimpijskiego 2019, w ogródku Tokio 2020. W 2016 roku otrzymał brązową odznakę „Za zasługi dla sportu” od ministra sportu.