Oryginalne maski przeciwgazowe z czasów II wojny światowej czy wojskowe rowery oraz fiat 508/518 wykorzystywany w kampanii wrześniowej 1939 roku – to tylko niektóre atrakcje ósmej edycji konkursu o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wydarzenie odbyło się na dziedzińcu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Jak mówi Zbigniew Kowalski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, najcenniejszym eksponatem podczas wystawy był zabytkowy model fiata, który w 70 proc. składa się z oryginalnych części.
– Fiat 508/518 był swego rodzaju mobilnym punktem ogniowym, który był wykorzystywany w kampanii wrześniowej 1939 roku. Pojazd był zaopatrzony w ciężki karabin maszynowy z możliwością prowadzenia ognia do samolotów. Złożenie tego samochodu zajęło jego właścicielowi 10 lat – wyjaśnia.
Zbigniew Kowalski podkreśla, że rekonstrukcja historyczna to bardzo czasochłonne zajęcie, jednak jest to pasja, która daje ogromną satysfakcję.
– Satysfakcja to element, którego nie da się kupić za żadne pieniądze. Kiedy sam zaczynałem przygodę z odbudową zabytkowych rowerów, wszystkie części były replikami. Dopiero z czasem udawało się znaleźć coraz więcej oryginalnych części, które pozwalają zbliżyć się do pierwotnego wyglądu historycznych przedmiotów – dodaje.
Główne wyróżnienie w konkursie o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego otrzymał Jacek Romanek z Łosienia, właściciel fiata 508/518.
Organizatorem VIII edycji konkursu o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.