Obecnie system kaucyjny w Polsce dotyczy tylko butelek szklanych. Jest dosyć skomplikowany, bo oddanie butelki w sklepie często wymaga przedstawienia dowodu zakupu, nie jest więc to ani szybkie, ani łatwe.
Według dyrektywy unijnej, która zaczęła obowiązywać od lipca tego roku, w Polsce powinien działać scentralizowany, sprawny system kaucyjny obejmujący wszystkie opakowania po napojach.
Czy obecny system kaucyjny motywuje do recyklingu butelek? Co by ułatwiło, co by zachęciło, zmotywowało nas do oddawania opakowań po napojach?
Kontakt do nas – 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
CZY ODDAJĘ BUTELKI DO SKLEPU?
- NIE, BO JEST TO ZBYT KŁOPOTLIWE (39%)
- TAK, ALE MUSZĘ MIEĆ PARAGON (25%)
- TAK, NIE MA Z TYM PROBLEMU (18%)
- NIE, NIE ZAWRACAM SOBIE TYM GŁOWY (18%)
*****
Dziś jest czwartek, 3 września, 247. dzień roku. Do końca roku pozostało 119 dni.
Wschód słońca: 05:53
Zachód słońca: 19:16
Dzień trwa 13 godz. 22 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godz. 19 minut.
Imieniny obchodzą: Antoni, Bartłomiej, Bartosz, Bazylisa, Bronisław, Erazma, Feba, Gerard, Gerarda, Grzegorz, Izabela, Jan, Maryn, Maryniusz, Mojmir, Natalis, Przecław, Przedsław, Serapia i Szymon.
*****
Przysłowie na dziś „Wrzeszczy wrzesień, że już jesień”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Wieżowców
*****
CZWARTEK, 3 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: Zygmunt Chmieleński po dwutygodniowym odpoczynku w Chlewskiej Woli koło Moskorzewa, ruszył w kierunku Przedborza. 3 września drogę zastąpiły moskale, co rozpoczęło w okolicach Rudki (gmina Kluczewsko) bitwę. Kawaleria moskiewska zaatakowała straż tylną polskiego oddziału, ale piechota powstańcza celnym ogniem przywitała napastników. Po stracie kilku ludzi i konni, wycofali się, aby niebawem wrócić z posiłkami i artylerią. Rozpoczęła się walka pozycyjna, ale Chmieleński zdawał sobie sprawę, że przy moskiewskiej przewadze może zostać przyparty do Pilicy i rozbity. Oddział polski, nękany przez moskali, wycofał się do Przedborza i tam zatrzymał się na odpoczynek. Moskale nie odważyli się jednak powtórzyć atak.
1875 r. – urodził się Ignacy Manteuffel, w latach 1924-1927 wojewoda kielecki.
1929 r. – KIELCE: odsłonięcie przed dworcem kolejowym pomnika Niepodległości, ufundowanego przez kolejarzy. Jest to dzieło studenta Politechniki Warszawskiej, Czesława Czapskiego, syna zawiadowcy stacji Kielce. Aktu odsłonięcia dokonali prezydent Ignacy Mościcki oraz gen. Andrzej Galica reprezentujący Piłsudskiego.
1939 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
– Borki – żołnierze Wehrmachtu mordują siedem osób,
– Lelów koło Koniecpola: około godziny 10.00 jednostki niemieckiego XV korpusu pancernego posuwającego się w kierunku Kielc, natknęły się pod Lelowem na wycofujące się na wschód tabory konne polskiej 7. Dywizji Piechoty. Część taborów zostało rozbitych. Niemieckie siły skierowały się na zachód i zamknęły w lasach Złoty Potok polską dywizję. W nocy z 3 na 4 września przez Lelów przebijali się z okrążenia żołnierze 25. Pułku Piechoty skupieni wokół pułkownika Adama Świtalskiego. Natknęli się oni na zaskoczony sztab drugiej dywizji lekkiej, który poniósł w czasie walki bolesne straty w kadrze oficerskiej.
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: RADOSZYCE: po stoczonych dzień wcześniej walkach o Radoszyce siły partyzanckie zdawały sobie sprawę, że należy spodziewać się przybycia niemieckiej ekspedycji. Jeszcze w nocy oddziały 2 pp Leg zajęły pozycje, szykując się do walki. Plan oddziałów AK był następujący: II batalion 2. pp Leg ma zaatakować miasteczko (ubezpieczenie ataku miał wystawić 3. pp Leg), natomiast I batalion E. Kaszyńskiego „Nurt” miał obejść niemieckie pozycje i zająć stanowiska w okolicy Jakimowic i Grodziska. 3. batalion „Pochmurnego” pozostał w odwodzie.
Zgodnie z przewidywaniami do miasteczka dotarła niemiecka ekspedycja (oddziały stacjonujące w Krasocinie, Łopusznie i Włoszczowie). Siły te łącznie liczyły 15 oficerów i 550 szeregowych. Oddziały te natychmiast rozpoczęły przygotowania do egzekucji mieszkańców Radoszyc.
Wymusiło to działania AK. Kompanie „Zawiszy”, „Jędrusie” i świeżo utworzona kompania „Roga” natarły na miasteczko. Oddziały szybko podeszły do zabudowań, a następnie w walce zdobywały teren. Gdy Niemcy zorientowali się, że na ich tyły wychodzą kolejne jednostki AK, podjęli decyzję o wycofaniu się z miejscowości.
Trudno jest ustalić straty poniesione przez Niemców drugiego dnia walki. Prawdopodobnie poległo ich 35. Do niewoli dostało się także co najmniej dwóch oficerów i czterech funkcjonariuszy SD z Włoszczowy (zapewne zostali zlikwidowani).
Po stronie polskiej było jedynie dwóch ciężko rannych i czterech lekko rannych, ale musimy tu tez uwzględnić 19 mieszkańców Radoszyc zamordowanych przez Niemców. Zniszczeniu uległa też sama miejscowość.
CZWARTEK, 3 WRZEŚNIA: W POLSCE
1856 r. – na kanały mazurskie wypłynął pierwszy parowiec „Masovia”.
1881 r. – w Warszawie otwarto Teatr Nowy.
1920 r. – za okazane męstwo w wojnie polsko-bolszewickiej, Marszałek Józef Piłsudski odznaczył Orderem Wojennym Virtuti Militari gen. Władysława Sikorskiego, bohaterskiego dowódcę 5. Armii w czasie Bitwy Warszawskiej.
1939 r. – zakończenie trzydniowej bitwy pod Mławą. Lotnictwo niemieckie zatopiło w porcie helskim niszczyciela „Wicher” oraz stawiacza min „Gryf”. Wielka Brytania i Francja, wypełniając zobowiązania sojusznicze wobec Polski, formalnie wypowiedziały wojnę III Rzeszy, nie podejmując jednak żadnych działań zbrojnych.
1941 r. – W obozie Auschwitz dokonano pierwszej masowej egzekucji 600 radzieckich jeńców wojennych i 250 Polaków z użyciem cyklonu B.
1944 r. – Oddział z Grupy AK „Kampinos” pod wodzą por. Adolfa Pilcha ps. „Dolina” (składające się głównie z żołnierzy Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK) dokonał w nocy z 2 na 3 września wypadu na wieś Truskaw, gdzie stacjonował kolaboracyjny, rosyjski batalion SS-RONA, zabijając od 91 do 250 Rosjan i raniąc 100, przy stratach własnych 10 zabitych i 10 rannych.
1973 r. – premiera filmu wojennego Hubal w reżyserii Bohdana Poręby.
1980 r. – podpisano porozumienia jastrzębskie.
CZWARTEK, 3 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
W Jastrzębiu Zdroju, Katowicach i Zabrzu odbędą się regionalne obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.
W Jastrzębiu-Zdroju o godz. 8 delegacje związkowe złożą kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego na placu im. Tadeusza Jedynaka. O godzinie 10 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona zostanie uroczysta, koncelebrowana msza święta pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca z udziałem m.in. sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego i Porozumienia Katowickiego.
Następnie uczestnicy obchodów przejadą do Zabrza, gdzie rozpocznie się uroczysta Nadzwyczajna Sesja Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Na jubileuszowe obrady zostali zaproszeni wszyscy członkowie Zarządu Regionu począwszy od 1980 roku. W wydarzeniu ma wziąć udział premier Mateusz Morawiecki. List prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów odczyta sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.
# # #
Perspektywy sprawiedliwej transformacji energetycznej w kontekście wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu będą jednym z wiodących tematów drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dwunasta edycja tego wydarzenia odbywa się w formie hybrydowej – część prelegentów i uczestników przyjechała do stolicy Górnego Śląska, pozostali uczestniczą w kongresowych debatach zdalnie, za pośrednictwem łącz internetowych.
W dzisiejszej dyskusji zdalnie weźmie udział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Mowa będzie m.in. o finansowaniu zielonej transformacji gospodarki oraz wsparciu dla społeczności i regionów, które najbardziej odczują skutki przeobrażeń. Wśród uczestników moderowanej przez Jerzego Buzka debaty będzie wicepremier Jadwiga Emilewicz.
Wśród tematów drugiego dnia obrad kongresu będzie też strategia transportowa dla Polski – priorytety w tym zakresie ma przedstawić minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz szefowie kolejowych i drogowych spółek. Innym tematem będzie Centralny Port Komunikacyjny – wśród uczestników dyskusji na ten temat będą prezes spółki CPK Mikołaj Wild oraz pełnomocnik rządu ds. realizacji tej inwestycji Marcin Horała.
# # #
Dziś o godz. 17 odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady m.st. Warszawy. Sesja została zwołana na wniosek prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego w związku z awarią oczyszczalni ścieków „Czajka”. Radni obradować będą w sposób zdalny.