Program komputerowy przeanalizuje nasze słowa i ton głosu lub przeczyta maila. Na podstawie tych danych pokierują naszą sprawą. System informatyczny, który będzie do tego zdolny opracują naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej wspólnie z kielecką firmą Altar.
Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że w ostatnich latach jest to już 15 duży projekt badawczy, w który zaangażowani są naukowcy uczelni.
– Ten akurat uważam za szczególnie innowacyjny i perspektywiczny. To projekt na miarę XXI wieku. Mamy w nim połączenie dyscyplin typowo technicznych, jak inżynieria mechaniczna i informatyka z obszarem psychologii – tłumaczy rektor.
Koszt projektu to 7 mln zł, a jego liderem jest firma Altar. Pomysł doceniło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które dofinansowało projekt kwotą 4,5 mln zł. Waldemar Cichacz, prezes zarządu Altar tłumaczy, że rozwiązanie, nad którym będzie pracował zespół ekspertów i naukowców znacząco skróci czas obsługi na przykład w różnego rodzaju biurach obsługi klienta. Zalet programu będzie więcej.
– Najpoważniejszym wyzwaniem w komunikacji jest w tej chwili konieczność wielokrotnego tłumaczenia sprawy, w jakiej się kontaktujemy. Nawet jeśli to jest nasz piąty telefon, to i tak musimy wyjaśnić ją po raz kolejny, zwykle nowej osobie. Tymczasem nasz system sprawi, że konsultant, z którym będziemy rozmawiali dostanie wszystkie dane sprawy. Poza tym algorytm skieruje nas od razu do odpowiedniej osoby – twierdzi Waldemar Cichacz.
Kierownikiem projektu jest doktor Mirosław Płaza z Laboratorium Sieci Teleinformatycznych i Technologii Internetu Rzeczy Politechniki Świętokrzyskiej. Jak mówi, prace nad systemem informatycznym potrwają 3 lata. Jednym z końcowych etapów będzie stworzenie wersji demonstracyjnej rozwiązania.