Czy Państwa zdaniem szkoły zostały dobrze przygotowanie do zajęć? Wczoraj po raz pierwszy uczniowie – prawie wszyscy, bo niektórzy robili to zdalnie – poszli do szkół. Teraz więc już nieco więcej na ten temat wiadomo. Jak placówki przygotowały się na pandemię?
Czy jest wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo? Czy czują się państwo spokojni o dzieci i o siebie?
Kontakt do nas – 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
CZY CZUJĄ SIĘ PAŃSTWO SPOKOJNI O DZIECI I O SIEBIE?
- NIE (50%)
- TAK (43%)
- NIE MAM ZDANIA (7%)
*****
Dziś jest środa, 2 września, 246. dzień roku. Do końca roku pozostało 120 dni.
Wschód słońca: 05:52
Zachód słońca: 19:18
Dzień trwa 13 godz. 26 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godz. 15 minut.
Imieniny obchodzą: Absalon, Adelina, Aleksander, Antonin, Apolinary, Bohdan, Czesław, Dziesław, Dionizy, Eliza, Elpidia, Elpidiusz, Franciszek, Ingryda, Jakub, Jan, Julian, Oliwier, Oktawian, Salomon, Seweryn, Sobiemysł, Stefan, Teodor, Tobiasz, Walenty, Walentyn, Wilhelm, Zenon i Zofia.
*****
Przysłowie na dziś „Szron wrześniowy i pajęczyny po ziemi, są snadź znakiem tęgiej zimy”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Dużego Rozmiaru
*****
ŚRODA, 2 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1906 r. – w Kielcach odsłonięto pomnik Stanisława Staszica.
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: początek walk o Radoszyce.
Patrole aprowizacyjne 3 pp Leg oraz NSZ starły się w Radoszycach z niemiecką grupą ppłk. von Vultejusa. Zabito dwóch oficerów dwóch podoficerów i jednego szeregowego. Po pewnym czasie Niemcy sprowadzili posiłki od strony Włoszczowy w postaci dwóch samochodów ciężarowych i jednego osobowego. Przystąpiły one do przygotowań do pacyfikacji miejscowości.
Dowódca 2 pp po otrzymaniu wiadomości o zaistniałej sytuacji natychmiast rozkazał stojącemu najbliżej II batalionowi (dowódca Tadeusz Pytlakowski „Tarnina”) przeprowadzenie rozpoznania oraz wsparcia patroli polskich o ile jeszcze toczą walkę.
Dowódca II batalionu Tadeusz Pytlakowski „Tarnina” rozkazał 4. kompanii „Jędrusie” rozpoznanie w kierunku Grodziska, natomiast 5. kompanii w kierunku Radoszyc. Patrole piątej kompanii po dotarciu na miejsce zobaczyły tylko płonące zabudowania pozostały więc na pozycjach oczekując nastepnych rozkazów. Dowódca 4. kompanii skierował do Grodziska patrol pod dowództwem ppor. Zbigniewa Kabata „Boba” w skład którego wchodziła drużyna strzelecka oraz drużyna ckm-ów a także sekcji „Piat”.
Kompania „Jędrusie”, pod przysiółkiem Cześniów natrafiła na kompanię por. Ludwika Wichuły „Jelenia” ze składu 3 pp Leg, która dążyła do przecięcia drogi Radoszyce – Włoszczowa na wysokości Jakimowic i to z nim uczestniczył w dalszych walkach tej bitwy. Podczas niej oddziały AK rozbiły grupę pacyfikacyjną, która straciła ok. 20 ludzi.
*****
ŚRODA, 2 WRZEŚNIA: W POLSCE
1352 r. – w Poznaniu zawiązała się konfederacja rycerska pod wodzą wojewody Macieja Borkowica.
1409 r. – wielka wojna z zakonem krzyżackim: po ośmiodniowym oblężeniu Krzyżacy zdobyli i zniszczyli zamek w Złotoryi oraz wymordowali polską załogę.
1939 r. – Wojsko polskie dokonało wypadu na niemiecką Wschowę,
1944 r. – zakończyły się walki powstańcze na Starym Mieście. Kilka tysięcy powstańców ewakuowało się kanałami do Śródmieścia aby kontynuować walkę.
1945 r. – powołano Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” – antykomunistyczną organizację podziemną, kontynuującą walkę prowadzoną po rozwiązaniu Armii Krajowej przez Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj. Na czele kolejnych Zarządów WiN stali kolejno: płk Jan Rzepecki (do 5 listopada 1945), płk Franciszek Niepokólczycki (do 18 października 1946 r.), ppłk Wincenty Kwieciński (do 5 stycznia 1947 r.), ppłk Łukasz Ciepliński (do 27 listopada 1947 r.).
1966 r. – władze komunistyczne „aresztowały” na Jasnej Górze kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która od 1957 r. decyzją Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego peregrynowała po kraju, witana przez miliony wiernych. Po zatrzymaniu Obrazu po kraju jeździła pusta rama, stając się manifestacją wiernych w stosunku do władz. W czerwcu 1972 r. ks. Józef Wójcik dokonał brawurowej akcji uwolnienia Obrazu.
1974 r. – premiera filmu historycznego „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
*****
ŚRODA, 2 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
W Katowicach rozpocznie się dziś dwunasta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej, czyli zarówno stacjonarnie w katowickim centrum kongresowym, jak i online.
W agendzie tegorocznego kongresu dominują zagadnienia związane z odbudową europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, a także wyzwania wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu, za którego wdrażanie odpowiada wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans – weźmie on udział w obradach drugiego dnia kongresu. Na kongresie będą również szefowie wielu resortów gospodarczych polskiego rządu, a także przedstawiciele wiodących spółek Skarbu Państwa i prywatnego biznesu.
Katowicki kongres będzie pierwszym wydarzeniem tej rangi i skali, które odbędzie się po okresie zawieszenia organizacji dużych imprez w związku z pandemią koronawirusa. Kolejnym takim wydarzeniem będzie przyszłotygodniowe Forum Ekonomiczne, przeniesione z powodu pandemii COVID-19 z Krynicy-Zdroju do Karpacza.
Organizatorzy katowickiego kongresu zapewniają, że wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych – uczestnicy będą mieli mierzoną temperaturę, zapewnione będą maseczki i środki do dezynfekcji, a także warunki do zachowania dystansu społecznego. Frekwencja została ograniczona tak, by na jednego uczestnika przypadało około 4-5 metrów kwadratowych powierzchni. Oznacza to, że każdego z trzech kongresowych dni w centrum konferencyjnym będzie przebywać około 1,5 tys. osób.
Organizowany od 2009 r. kongres należy do największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie środkowej. Ubiegłoroczna edycja była rekordowa pod względem frekwencji – w imprezie i wydarzeniach towarzyszących uczestniczyło ponad 15,5 tys. osób. Pierwotnie tegoroczny kongres miał odbyć się w maju, jednak termin zmieniono na wrześniowy z powodu pandemii.
# # #
Dziś w Warszawie odbędą się obchody 75. rocznicy powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – polskiej cywilno-wojskowej organizacji konspiracyjnej, której trzon stanowiły pozostałości rozwiązanej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj.
Uroczystości rocznicowe będą okazją do upamiętnienia działalności Zrzeszenia WiN oraz upowszechnienia tradycji walk o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności wśród młodego pokolenia Polaków.
W ramach obchodów o godz. 10.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie Msza święta w intencji poległych i pomordowanych, zmarłych oraz żyjących żołnierzy Zrzeszenia WiN. W południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysty Apel Pamięci połączony z ceremonią składania wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Ostatnim punktem tegorocznych obchodów będzie ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed ścianą straceń na terenie dawnego więzienia mokotowskiego, a obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” zostało powołane do życia 2 września 1945 r. przez grupę wyższych oficerów Komendy Głównej Armii Krajowej z płk. dypl. Janem Rzepeckim ps. „Ożóg”, „Ślusarczyk” na czele. Zakładano, że będzie to działająca w konspiracji organizacja polityczna, stawiająca sobie za cel mobilizację społeczeństwa do zachowania niezłomnej postawy niepodległościowej przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.