Szkoły „zbroją się” na powrót uczniów. Ministerstwo edukacji przygotowało: 50 mln maseczek i 4 mln litrów płynu dezynfekcyjnego.
Jak pogodzić normalną edukację z obawą o wzrost zakażeń? Czy szkoły zdołają oprzeć się pandemii?
Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest wtorek, 1 września, 245. dzień roku. Do końca roku pozostało 121 dni.
Wschód słońca: 05:50
Zachód słońca: 19:20
Dzień trwa 13 godz. 30 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godz. 11 minut.
Imieniny obchodzą: Amon, Anna, August, Beatrycze, Bronisław, Bronisława, Donat, Dzierżysław, Egidia, Feliks, Gedeon, Idzi, Melecjusz, Michał, Miłodziad, Ruta, Sator, Satora, Sykstus, Werena, Witalis
*****
Przysłowie na dziś „Pierwszy września pogodny, w zimie czas wygodny”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Kombatanta
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
*****
WTOREK, 1 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: w nocy z 31 na 1 września oddział partyzancki Waldemara Szwieca „Robot” (ze Zgrupowania Partyzanckiego Jana Piwnika „Ponurego”) wzmocniony oddziałem dywersyjnym Obwodu Końskie (łącznie około 100 ludzi) opanował Końskie. Niemiecki garnizon liczył 1700 ludzi. Zginęło 4 Niemców, a 5 konfidentów zostało zlikwidowanych. Zdobyto zaopatrzenie.
2006 r. – powstało Muzeum Historii Kielc powołane uchwałą Rady Miejskiej; siedzibą Muzeum jest odremontowany budynek Dyrekcji Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego przy ul. Św. Leonarda.
WTOREK, 1 WRZEŚNIA: W POLSCE
1015 r. – miażdżące zwycięstwo wojsk polskich pod wodzą księcia Bolesława Chrobrego nad niemieckimi w bitwie pod Budziszynem w czasie wyprawy cesarza Henryka II Świętego na Polskę.
1906 r. – w Warszawie ukazało się pierwsze wydanie czasopisma „Myśl Niepodległa”.
1915 r. – I wojna światowa: utworzono Generalne Gubernatorstwo Wojskowe w Polsce, austro-węgierską administrację okupacyjną w Królestwie Polskim (Kongresowym), działająca do 3 listopada 1918 roku.
1920 r. – Wojska litewskie napadły na Suwałki, Sejny i Augustów – początek polsko-litewskiej wojny granicznej.
1939 r. – wojska niemieckie i słowackie napadły o świcie bez wypowiedzenia wojny na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową. Prezydent Ignacy Mościcki wprowadził stan wojenny na terytorium całego kraju.
1944 r. – 32. dzień powstania warszawskiego: zakończenie ewakuacji żołnierzy i części ludności cywilnej Starówki do Śródmieścia.
1979 r. – antykomunistyczną partią: Konfederacja Polski Niepodległej.
2007 r. – podczas pokazów lotniczych Radom Air Show zderzyły się w powietrzu dwa samoloty typu Zlin 526 Grupy Akrobacyjnej AZL Żelazny, w wyniku czego śmierć na miejscu ponieśli piloci Lech Marchelewski i Piotr Banachowicz.
WTOREK, 1 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś w kancelarii premiera odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji w oczyszczalni „Czajka” w Warszawie. W sobotę doszło do awarii rury przesyłowej do „Czajki”.
****
Dziś w całym kraju odbędą się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w Wieluniu (woj. łódzkie). To pierwsze miasto zbombardowane przez Niemców we wrześniu 1939 r. Główne uroczystości rozpoczną się tam o godz. 4.40 – według części historyków, o tej właśnie godzinie 1 września 1939 r. Luftwaffe zaczęło bombardowanie. W mieście zawyją syreny przypominające o ataku na pogrążony we śnie Wieluń. Przewidziane jest także wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, który będzie uczestniczył w uroczystości.
Równolegle na Westerplette w Gdańsku o godz. 4.45 rozpoczną się główne uroczystości państwowe, z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Uroczystości poprzedzi o godz. 4.00 złożenie kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego.
Własne obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizuje miasto Gdańsk. Rozpoczną się o godz. 9 pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, następnie uczestnicy uroczystości złożą wieńce pod Victoriaschule. W południe odbędzie się uroczysta msza święta w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową; zaplanowano też złożenie wieńców na placu Obrońców Poczty Polskiej oraz na cmentarzu Na Zaspie.
Obchody 81-lecia wybuchu II wojny światowej odbędą się z udziałem lokalnych samorządowców i urzędników państwowych również m.in. w Krakowie i Białymstoku.
Dla 4,6 mln uczniów z blisko 22 tys. szkół dla dzieci i młodzieży dziś rozpocznie się nowy rok szkolny 2020/2021. Szkoły – które w związku z epidemią COVID-19 od połowy marca do końca czerwca prowadziły kształcenie na odległość – mają wrócić do stacjonarnego nauczania. Mają w nich obowiązywać wytyczne sanitarne. Ze względu na sytuację epidemiczną w tym roku inauguracje nowego roku szkolnego będą wyglądać inaczej niż zazwyczaj. Zadecyduje o tym dyrektor szkoły czy placówki oświatowej, który ma zorganizować je w taki sposób, aby zapewnić uczniom, nauczycielom czy rodzicom, którzy będą towarzyszyć dzieciom, bezpieczne warunki.