W ramach obchodów 40-lecia podpisania porozumień sierpniowych w budynku Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” przy ulicy Planty rozpoczęła działalność biblioteka.
Jak informuje Waldemar Bartosz, szef świętokrzyskiej Solidarności, w Kielcach w latach 80-tych funkcjonowała już biblioteka związkowa, która została zlikwidowana w okresie stanu wojennego.
– Traktujemy tę bibliotekę jako kontynuację tej funkcjonującej do 13 grudnia 1981 roku. W tamtych czasach było to jedno z najważniejszych miejsc, ponieważ gromadzone były tutaj książki i wydawnictwa, które nie miały pozwolenia cenzury na druk. Tych publikacji były tysiące. Zainteresowanie tą biblioteką było bardzo duże – dodaje.
Utworzenie biblioteki Solidarności nie byłoby możliwe bez zaangażowania i pomocy Instytutu Pamięci Narodowej, którego publikacje stanowią główny trzon księgozbioru. Jak mówi Dorota Koczwańska-Kalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN, biblioteka Solidarności będzie kolejnym miejscem, w którym mieszkańcy będą mogli poznać skomplikowane dzieje najnowszej historii Polski.
– W tym miejscu prezentowane będą wybrane pozycje, dotyczące zarówno oporu społecznego jak i represji stosowanych przez urząd bezpieczeństwa i SB. Znajdują się także pozycje, mówiące o podziemnej kulturze, o różnych zjawiskach, które miały miejsce podczas tworzenia i budowania Solidarności. Te książki, które tutaj są zgromadzone mają służyć społeczeństwu do tego, aby poznawać trudną ale także piękną historię naszego kraju – dodała.
W otwarciu biblioteki uczestniczył poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jak stwierdził, świętokrzyska Solidarność może się pochwalić wieloma osiągnięciami w działalności wydawniczej w najtrudniejszych czasach PRL.
– Taka inicjatywa jak powołanie biblioteki jest koniecznością w sprawnym funkcjonowaniu takich organizacji jak Solidarność. Działalność edukacyjna społeczeństwa jest niezbędna, ponieważ obecnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak wyglądało życie 40 lat temu i jakim trudem i zaangażowaniem musieli się wykazać wszyscy ci, którzy w okresie Solidarności walczyli o suwerenną i niepodległą Polskę – dodaje.
Wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk, świętokrzyski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że otwarcie biblioteki Solidarności w Kielcach to dla niego szczególne wydarzenie, ponieważ w latach 80-tych był najmłodszym czytelnikiem związkowej biblioteki.
– To bardzo ważne dzieło, które powinno być przez wszystkich wspierane. Zachęcam wszystkich mieszkańców do aktywnego odwiedzania i korzystania z tego miejsca. Warto znać historie najnowszą, bo to jest to co nas kształtuje. Każdego dnia musimy pamiętać, że bez przeszłości nie ma przyszłości – podkreśla.
Otwarcie biblioteki Solidarności było połączone z prezentacją wydawnictwa „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020” oraz promocją wydawnictwa IPN „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża. Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1981” autorstwa dr Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego i Marzeny Grosickiej z Delegatury IPN w Kielcach.