Okres jesienno-zimowy to czas częstych infekcji i chorób u dzieci. Ma na to wpływ nie tylko pogoda, ale także pójście po wakacyjnej przerwie do szkoły, czy przedszkola.
Jak ustrzec dziecko przed chorobami zakaźnymi? O tym w pierwszym po wakacyjnej przerwie „Czasie dla zdrowia” opowiadała dr Grażyna Pazera, pediatra neonatolog, kierownik Kliniki Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
– Pani doktor, kiedy dziecko idzie do żłobka lub przedszkola, bardzo często zaczyna chorować. Łapie infekcję za infekcją, choć wcześniej tak nie było. Dlaczego tak się dzieje?
Dzieci do żłobka idą w drugim roku życia. To jest czas, w którym następuje obniżenie poziomu przeciwciał, które otrzymuje w chwili urodzenia, czy podczas jeszcze ciąży. Dziecko jest zabezpieczone w stosunku do wirusów i bakterii, które znajdują się w rodzinie. Natomiast idąc w nowe środowisko spotyka się z nowymi wirusami i bakteriami, nie będąc na nie uodpornione. Tutaj właśnie zaczynają się infekcje. Jest to swoista droga do uzyskania odporności. Tak organizm nasz uczy się ochrony przed innymi drobnoustrojami.
– Kiedy trzeba pójść z dzieckiem do lekarza?
Do lekarza należy udać się wtedy kiedy choroba przebiega nietypowy, szczególnie jeśli jest bardzo wysoka gorączka, trwająca ponad trzy dni lub jeżeli dziecko zachowuje się inaczej (nie chce jeść, ma zburzenia świadomości, wymiotuje)
– Jak odróżnić COVID-19 od innych chorób zakaźnych?
To pytanie, które nurtuje wszystkich. Lekarzy, ale też i rodziców. COVID-19 jest wirusem i czasami może przebiegać jak grypa. Objawami, które mogą wystąpić to jest gorączka (powyżej 38 stopni), ból mięśni, kaszel, katar. Może pojawić się też biegunka. To są objawy wspólne dla tych dwóch chorób. Jeżeli natomiast pojawi się zaburzenie węchu i smaku, wówczas jesteśmy bardziej pewni, że to jest COVID-19. Ponieważ jednak te objawy nie wskazują jednoznacznie na chorobę, to jeżeli dziecko je posiada, wówczas powinno zostać w domu i być pod baczną obserwacją rodziców. Ten czas pobytu w domu powinien wynosić 10 dni i co najmniej 3 dni po zakończeniu objawów.
– Jak chronić dziecko przed chorobami zakaźnymi?
Możemy zabezpieczyć dziecko przez podanie szczepionki. Podajemy ją dwu lub trzykrotnie, tak by organizm zapamiętał i wytworzył pamięć immunologiczną i przeciwciała, które w momencie zetknięcia się a chorym dzieckiem zneutralizowały tę bakterię i ochroniły organizm dziecka. Szczepienia na obecnym etapie rozwoju cywilizacyjnego są jednym z największych osiągnięć medycyny.
Posłuchaj audycji: