– Potężny duch walki, jaki wyzwolił się w polskim narodzie i oparcie w Wielkim Polaku Janie Pawle II uruchomiło lawinę wydarzeń, które doprowadziły do zmian systemowych umożliwiających upadek żelaznej kurtyny – mówił w Radiu Kielce Kazimierz Pasternak, wiceprzewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”.
– Wszyscy się odważyli, mieliśmy takiego gigantycznego, świętego człowieka, przywódcę, Jana Pawła II, który skierował do nas przesłanie o jednoczeniu się w duchu prawdy. Duch jest bardzo ważny w wygrywaniu różnego rodzaju bitew, wojen i ten duch został wrzucony w naszą narodową rzeczywistość. Na ten apel odpowiedział i chłop i profesor i student i młody i stary – zaznaczył gość Radia Kielce.
Kazimierz Pasternak zwrócił uwagę, że byli to wspaniali, bohaterscy ludzie, którzy podejmując trud walki, nie zwracali uwagi na korzyści materialne, ale na dobro ojczyzny.
– Kierując się wezwaniem Jana Pawła II, powiedzieli: „tak, my pokojowo spróbujemy inaczej”. To było skoszarowane w zakładach pracy, głównie w Stoczni Gdańskiej, tam były symbole religijne, tam był krzyż, tam była Matka Boża, był też papież Jan Paweł II – mówił Kazimierz Pasternak.
Pytany o to, czy te wartości, które przyświecały w walce z komunistycznym reżimem są nadal aktualne stwierdził, że tak niestety nie jest. Jak dodał, powinniśmy na nowo odkryć ideały „Solidarności”.
– Żebyśmy byli narodem solidarnym, żebyśmy byli „jeden z drugim”, a nie „jeden przeciwko drugiemu”, żeby nam się chciało chcieć angażować w takie programy wspólnotowe, ojczyźniane, narodowe. My mamy tę niepodległość i Europa Środkowo-Wschodnia też ma wolność dzięki „Solidarności” – zaznaczył.
Jak dodał, udział w uroczystościach upamiętniających podpisanie porozumień sierpniowych to obowiązek każdego Polaka.
40 lat temu w Gdańsku a wcześniej w Szczecinie podpisano porozumienia pomiędzy strajkującymi robotnikami a władzą PRL. Był to początek NSZZ „Solidarność”, do której w ciągu kolejnego roku wstąpiło około 10 mln Polaków.
Dziś w Gdańsku odbędą się oficjalne obchody 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Wezmą w nich udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
KIELCE, 31 sierpnia 2020 r.
godz. 12.00
Otwarcie biblioteki i prezentacja wydawnictwa: „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020” oraz promocja broszury „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża. Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1980-1981” autorstwa dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego i Marzeny Grosickiej z Delegatury IPN w Kielcach. (Kielce, ul. Planty 16A, I piętro).
godz.16.30
Wystawa: „Tu rodziła się Solidarność” – ekspozycja plenerowa, organizowana przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, prezentująca – w ujęciu ogólnopolskim oraz regionalnym – masowy bunt polskich robotników, który rozpoczął się latem 1980r. (Kielce, Plac NMP).
godz. 17.20
Złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”, (Kielce, Skwer im. Stefana Żeromskiego, vis-à-vis Bazyliki Katedralnej).
godz. 18.00
Msza Święta sprawowana przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, w intencji Ojczyzny i Świata Pracy – Bazylika Katedralna (Kielce, Plac NMP 3).
godz. 19.00
Złożenie kwiatów przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Kielce, Plac NMP 3).
KIELCE, 3 września 2020 r.
godz. 12.00
„Demonstracja uliczna „Solidarności” – inscenizacja. OMPiO-Wzgórze Zamkowe
KIELCE, 10 września 2020 r.
godz. 12.00
Wystawa: „NSZZ Solidarność – nasze początki”. Wręczenie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
KIELCE, 16 września 2020 r.
„Chrońmy naszą historię” – warsztaty organizowane przez Archiwum Państwowe w Kielcach dla działaczy „Solidarności”, w zakresie profilaktyki konserwatorskiej dokumentów przechowywanych w domowych archiwach.