Adam Kocerba, Zespół Brodowianki, Kapela Ludowa Edwarda Goli z Sędziszowa oraz Lucyna Lipczyńska to laureaci 10. edycji konkursu Radia Kielce „Jawor – u źródeł kultury”, który odbył się w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Coroczna impreza Radia Kielce honoruje twórców, artystów i wykonawców przyczyniających się do wzbogacania dziedzictwa regionu, budujących jego tożsamość i pielęgnujących tradycje.
Festiwal rozpoczęła msza święta w zabytkowym kościele z Rogowa, po której uczestnicy przeszli do sektora dworskiego, gdzie do późnych godzin popołudniowych słychać było muzykę ludową.
Edward Gola, jeden z laureatów konkursu Radia Kielce, cieszy się, że ponownie mógł zaprezentować swój artystyczny kunszt, ponieważ grze na skrzypcach poświęcił większość swojego życia.
– Mogę o osobie powiedzieć, że jestem spełniony muzycznie. Pracuję, ćwiczę grę cały czas, bo za darmo nie ma nic. Pochodzę z wielodzietnej, muzykalnej rodziny. Na skrzypcach gram już 48 lat. Moim pierwszym nauczycielem był mój wujek. Na skrzypcach grali też brat mojej mamy i brat mojego taty – dodał laureat.
– „Jawor – u źródeł kultury” to przede wszystkim promocja świętokrzyskiego folkloru i świętokrzyskich piosenek ludowych – powiedział obecny na festiwalu Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. – Nasze piosenki ludowe są najpiękniejsze, jestem przekonany, że w innych rozgłośniach nie słyszą takiego bogactwa jak u nas. Wiadomo, że świętokrzyskie kulturą ludową stoi. Cieszę się, że Radio Kielce tak pięknie promuję kulturę ludową, kulturę, która tak naprawdę jest ogromną częścią naszej wspaniałej kultury narodowej – dodał Krzysztof Lipiec.
– „Jawor – u źródeł kultury” to nie tylko święto świętokrzyskiej muzyki ludowej, ale także możliwość spotkania osób, którym bliskie są polskie tradycje i obrzędy – powiedział z kolei Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. – Tokarnia jest dzisiaj niepisaną stolicą polskiej kultury ludowej. To jest ewenement na skalę kraju. Owszem odbywają się gdzieś mniejsze, czy większe uroczystości, spotkania i festiwale. Jednak to jest wyjątkowe, ponieważ to jest przekrój przez cały rok pracy tych twórców ludowych. Cieszy mnie to, że ich nie ubywa, a wręcz przybywa – dodał Krzysztof Słoń.
W festiwalu muzyki ludowej udział wziął także m.in. Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego. Jak powiedział, „Jawor – u źródeł kultury” to doskonała okazja do promocji nie tylko świętokrzyskiego folkloru.
– Goście z Warmii i Mazur nie tylko ubarwiają, ale także pokazują trendy, które powinny chyba być przyjęte i przez władze województwa świętokrzyskiego i mam nadzieję też przez Radio Kielce. Ta impreza powinna się rozwijać, abyśmy co roku gościli kolejnych muzyków spoza naszego regionu i pokazywali kulturę ludową w szerszym wydaniu – dodał Andrzej Pruś.
W tym roku przyznaliśmy też dwa wyróżnienia, które trafiły do Zbigniewa Łabudy i Jadwigi Brzozy.