40 lat temu powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Tę wyjątkową rocznicę uczci Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Przygotowano wiele imprez towarzyszących temu wydarzeniu. Rozpoczną się one dziś, a zakończą 16 września. Uroczystości odbędą się dziś także w Sandomierzu.
– W życiu człowieka 40 lat to sporo, ponieważ statystycznie jest to mniej więcej połowa życia, jednak dla instytucji niekoniecznie – twierdzi Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.
– Szczególnie na Zachodzie. Tam, gdzie nie była przerwana ciągłość ustroju, są związki zawodowe, które mają po 200 lat. Może nie jesteśmy na początku, ale jesteśmy już dojrzali – mówi.
Przewodniczący dodaje, że jest wiele wartości, które na przestrzeni minionych lat się zachowały.
– Po pierwsze to działanie bez przemocy. To jest ewenement, ponieważ „Solidarność” de facto zmieniła system w Polsce, ale nie tylko, bo za naszym krajem poszły także inne. Przy tej zmianie żadna szyba nie została stłuczona, już nie mówiąc o innych szkodach. Po drugie to działanie na rzecz ludzi – zauważa Waldemar Bartosz.
Obchody 40-lecia istnienia związku rozpoczną się dziś o godzinie 12.00, gdy nastąpi otwarcie biblioteki i prezentacja wydawnictwa „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020” oraz promocja broszury „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża. Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1980-1981”. (Kielce, ul. Planty 16A, 1 piętro).
ŚWIĘTOKRZYSKIE ZESZYTY ZWIĄZKOWE – „KALENDARIUM SOLIDARNOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ 1980-2020” [POBIERZ]
Następnie, o godzinie 16.30, na placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach, otwarta zostanie wystawa „Tu rodziła się Solidarność”. O godzinie 17.20, na skwerze im. Stefana Żeromskiego złożone będą kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”.
Z kolei o godzinie 18.00 w katedrze odbędzie się msza święta sprawowana przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w intencji ojczyzny i świata pracy. Po niej, o godzinie 19.00, zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki na placu Najświętszej Maryi Panny.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
KIELCE, 31 sierpnia 2020 r.
godz. 12.00
Otwarcie biblioteki i prezentacja wydawnictwa: „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020” oraz promocja broszury „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża. Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1980-1981” autorstwa dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego i Marzeny Grosickiej z Delegatury IPN w Kielcach. (Kielce, ul. Planty 16A, I piętro).
godz.16.30
Wystawa: „Tu rodziła się Solidarność” – ekspozycja plenerowa, organizowana przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, prezentująca – w ujęciu ogólnopolskim oraz regionalnym – masowy bunt polskich robotników, który rozpoczął się latem 1980r. (Kielce, Plac NMP).
godz. 17.20
Złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”, (Kielce, Skwer im. Stefana Żeromskiego, vis-à-vis Bazyliki Katedralnej).
godz. 18.00
Msza Święta sprawowana przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, w intencji Ojczyzny i Świata Pracy – Bazylika Katedralna (Kielce, Plac NMP 3).
godz. 19.00
Złożenie kwiatów przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Kielce, Plac NMP 3).
KIELCE, 3 września 2020 r.
godz. 12.00
„Demonstracja uliczna „Solidarności” – inscenizacja. OMPiO-Wzgórze Zamkowe
KIELCE, 10 września 2020 r.
godz. 12.00
Wystawa: „NSZZ Solidarność – nasze początki”. Wręczenie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
KIELCE, 16 września 2020 r.
„Chrońmy naszą historię” – warsztaty organizowane przez Archiwum Państwowe w Kielcach dla działaczy „Solidarności”, w zakresie profilaktyki konserwatorskiej dokumentów przechowywanych w domowych archiwach.
Również w Sandomierzu odbędą się dzisiaj obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Uroczystości wspólnie organizuje kilka środowisk, m.in. poseł PiS Marek Kwitek, Klub Gazety Polskiej i burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, który powiedział, że przy takich wydarzeniach trzeba być razem i jednoczyć się.
– Strajki i podpisywanie porozumień sierpniowych – od tego wszystko się zaczęło. Nawet stan wojenny nie zdławił tego ruchu i towarzyszącej jej euforii. Odzyskanie niepodległości w 1989 roku było zwieńczeniem tego trudu – stwierdził burmistrz.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.30 w bazylice katedralnej mszą świętą w intencji ojczyzny. Następnie zebrani przejdą na Skwer Solidarności, gdzie przy pomniku odśpiewany będzie hymn państwowy, złożone zostaną wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze. Z występem okolicznościowym wystąpi Wojciech Leśniewski z Sandomierskiego Studia Piosenki.
Organizatorami uroczystości są także: Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Pamięć i Solidarność, miejskie struktury PiS w Sandomierzu, klub radnych miejskich i powiatowych PiS.
Ponadto, jak informowaliśmy, z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności” Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł. Na awersie przedstawiono hasło umieszczone na kominie Stoczni Gdańskiej. Zawarto w nim żądania wolności – prawa naturalnego człowieka. Na rewersie monety widnieje natomiast tłum protestujących i kontur Polski podkreślający masowość protestów na obszarze całego kraju. Srebrna moneta wyemitowana została w nakładzie 11 tysięcy sztuk, a jej cena wynosi 130 zł.