W Parku Etnograficznym w Tokarni w najbliższą niedzielę odbędzie się największa impreza folklorystyczna w naszym regionie – „Jawor – u źródeł kultury”. Będzie to finał kolejnej edycji konkursu, którego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców przyczyniających się do wzbogacania naszego dziedzictwa.
Dziś w Aktualnościach Dnia będziemy się zastanawiać, czy muzyka ludowa to obciach czy powód do dumy?
Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
MUZYKA LUDOWA TO…
- POWÓD DO DUMY (69%)
- OBCIACH (23%)
- NIE MAM ZDANIA (8%)
*****
Dziś jest piątek, 28 sierpnia, 241. dzień roku. Do końca roku pozostało 125 dni.
Wschód słońca: 05:44
Zachód słońca: 19:29
Dzień trwa 13 godz. 45 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godz. 55 minuty.
Imieniny obchodzą: Aleksy, Augustyn, Patrycja oraz Adelinda, Aleksander, Alfons, Bibian, Bonifacy, Feliks, Fortunat, Hermes, January, Joachima, Julian, Mojżesz, Pelagiusz, Sobiesław, Stronisław, Wyszomir, Wyszymir
*****
Przysłowie na dziś „Sierpień pogodny jest dla winogron wygodny”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Lotnictwa
Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów
Dzień Muszki
*****
PIĄTEK, 28 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1942 r. – MAŁOGOSZCZ: Niemcy zebrali wszystkich tutejszych Żydów i wywieźli ich do Jędrzejowa. Stamtąd deportowano ich do obozu zagłady w Treblince.
PIĄTEK, 28 SIERPNIA: W POLSCE
1610 r. – wojska polskie dowodzone przez hetmana Stefana Żółkiewskiego zdobyły Moskwę, pozostając w niej do 1612 roku. Polski królewicz Władysław Waza (późniejszy król Władysław IV) został ogłoszony carem Rosji.
1919 r. – zakończyło się powstanie sejneńskie. Wojska litewskie zostały wyparte z Suwalszczyzny.
1927 r. – w letniej rezydencji Prezydenta RP w Spale odbyły się pierwsze ogólnopolskie dożynki państwowe.
1938 r. – w Stoczni Gdyńskiej położono stępkę pod drobnicowiec „Olza” – pierwszy statek pełnomorski zbudowany w II RP.
1939 r. – niemiecki agent i członek mniejszości niemieckiej z Bielska Antoni Guzy dokonał zamachu bombowego na dworcu kolejowym w Tarnowie, w wyniku którego zginęło 20 osób, a 35 zostało rannych.
1944 r. – 28. dzień Powstania Warszawskiego: gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych został opanowany przez hitlerowskie oddziały liczące 1,6 tys. żołnierzy.
1946 r. – w Gdańsku została zamordowana Danuta Siedzikówna ps. „Inka” i jej współtowarzysz z oddziału Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”. Zostali oni zastrzeleni w więzieniu przy ul. Kurkowej.
1958 r. – w katastrofie górniczej w KWK „Makoszowy” w Zabrzu zginęło 72 górników.
1991 r. – podczas prac ziemnych w Gdańsku odkryto masowy grób 38 zamordowanych w 1939 roku obrońców Poczty Polskiej.
PIĄTEK, 28 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
O godzinie 12.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek w imieniu prezydenta wręczy Krzyże Wolności i Solidarności.
Podczas uroczystości zostanie otwarta wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność”. To kumulacja ekspozycji prezentowanych w 53 miastach Polski. Upamiętnia bohaterów „Solidarności” – robotników, działaczy kultury, lokalnych społeczników
# # #
Na Jasnej Górze dziś drugi dzień trwa spotkanie polskich biskupów. Jednym z głównych tematów 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, są lekcje religii w szkole. Biskupi podsumują 30. rocznicę ich powrotu do szkół. Biskupi omówią też wyzwania duszpasterskie dla Kościoła w Polsce. Tę tematykę podjął arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że mamy do czynienia z kryzysami na różnych poziomach życia Kościoła. Zdaniem przewodniczącego Episkopatu bardzo silny jest dziś kryzys rodziny i życia rodzinnego:
Arcybiskup Gądecki podkreślił, że dostrzegalne są też zjawiska kryzysowe wśród młodzieży. Jak mówił, odpowiedzią na nie może być tworzenie tak zwanych żywych środowisk wiary:
Jednym z głównych tematów zebrania Plenarnego Episkopatu, jest kwestia ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele.
386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończy się w sobotę po południu.
# # #
Zginęli 74 lata temu zamordowani przez komunistów – dziś przypada rocznica śmierci Danuty Siedzikówny Inki i Feliksa Selmanowicza Zagończyka. Żołnierze wyklęci zginęli w areszcie na Kurkowej w Gdańsku. Ich szczątki odnaleziono sześć lat temu na Cmentarzu Garnizonowym, gdzie uroczyście zostali pochowani w 70. rocznicę śmierci.
Dziś na ich grobach zostaną złożone kwiaty, odbędzie się msza święta w intencji zamordowanych oraz spacery śladami Inki.
# # #
Mija 40. rocznica sierpniowego strajku w Hucie Warszawa. Huta, jako pierwszy zakład w Stolicy, podjęła strajk solidarnościowy popierając strajk Stoczni Gdańskiej. Protest poparła zdecydowana większość robotników. Seweryn Jaworski, przewodniczący komitetu strajkowego, wyjaśnia, że przyłączenie się hutników miało być wsparciem dla stoczniowców, a dla władzy sygnałem, że tym razem historia musi się potoczyć inaczej.
– Wszystko zaczęło się od podwyżki cen. Największa masa ludzi wtedy właśnie stanęła przeciw władzy komunistycznej, która podważyła ich byt. Później tak to narastało, że ludzie pragnęli już niepodległości – podsumowuje były wiceprzewodniczący Regionu Mazowsze.
Msze święte dla strajkujących i ich rodzin odprawiało kilku księży, wśród nich wysłannik kardynała Wyszyńskiego – ksiądz Jerzy Popiełuszko, który został potem kapelanem zakładu, mówi pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP, ksiądz infułat Jan Sikorski.
– Przychodził do strajkujących, pocieszał ich, rozmawiał z nimi, zaprzyjaźniał się z nimi. Kazania mówił prostym, zwyczajnym językiem i oni czuli, że on ich rozumie. I on ich rzeczywiście rozumiał, był z nimi sercem. W tym czasie, strajkujący przyciągali wzrok, serca i uczucia wszystkich ludzi, którzy widzieli, że protestujący solidarnie tworzą nową rzeczywistość – zaznacza ksiądz infułat Jan Sikorski.
Strajkujący sformułowali 8 postulatów skierowanych do dyrekcji Huty. Podpisane nocą z 31 sierpnia na 1 września porozumienie powołało komitet założycielski niezależnych związków zawodowych.
NSZZ „Solidarność” – wielomilionowy związek zawodowy – stał się reprezentacją ludzi pracy oraz organizacją polityczną funkcjonującą demokratycznie w niedemokratycznym państwie. Kolebką „Solidarności” były wielkie zakłady pracy, m.in. Stocznia Gdańska, Stocznia Szczecińska, śląskie kopalnie czy zakłady mechaniczne w Ursusie, w których masowe strajki rozpoczęły się latem 1980 roku.
# # #
18.15 do Portu Lotniczym „Ławica” im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu przyleci specjalny samolot PLL LOT z repatriantami z Kazachstanu na pokładzie. W uroczystości powitania repatriantów weźmie udział m.in. wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
# # #
Łódź
Główne obchody 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto – na pamiątkę sierpnia1944 r., gdy ze Stacji Radegast w Łodzi odszedł ostatni transport do Auschwitz.
# # #
Katowice
12.00 Kolejne spotkanie zespołu ds. górnictwa
# # #
Police:
Obchody 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych
17.00: Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła w Jasienicy
19.00: odsłonięcie obelisku bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Parku Solidarności
20.00: koncert z okazji 40.lecia NSZZ „Solidarność” na skwerze przy pomniku „Ludziom Solidarności”