Dziś kielecki zabytek, wyremontowany dworzec PKS zostanie oficjalnie otwarty po raz drugi. Pierwsze przecięcie wstęgi miało miejsce w roku 1984.
Co sprawia, że jedne są rozpoznawalne i sławne, a inne nie? Zachęcamy do telefonicznego udziału pod nr tel: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
DWORZEC AUTOBUSOWY ZNÓW WIZYTÓWKĄ KIELC [ZDJĘCIA, FILM]
*****
Dziś jest czwartek, 27 sierpnia, 240. dzień roku. Do końca roku pozostało 126 dni.
Wschód słońca: 05:42
Zachód słońca: 19:32
Dzień trwa 13 godz. 49 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godz. 52 minuty.
Imieniny obchodzą: Amadea, Amadeusz, Cezariusz, Cezary, Dominik, Fortunat, Gebhard, Honorat, Jan, Józef, Liceria, Liceriusz, Małgorzata, Manea, Marcelin, Monika, Przybymir, Rufus, Sabinian i Serapion.
*****
Przysłowie na dziś „Kto latem pracuje, zimą głodu nie czuje”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Tira
*****
CZWARTEK, 27 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1939 r. – Kielce, żołnierze kieleckiego garnizonu udają się na pozycje bojowe do Modlina.
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
– w nicy z 27 na 28 – I batalion 74 pp. AK stoczył pod Rudą Pilczycką (Obwód Włoszczowa) potyczkę z oddziałem SS. Zginęło trzech żołnierzy. Niemcy stracili 7 zabitych.
– w pobliżu wsi Ciechostowice i Hucisko, oddziały zmobilizowane do akcji Burza w Obwodzie Kozienice, a wchodzące w skład 72 pp AK, stoczył walkę z siłami „własowców” i Niemcami. W czasie bitwy kompania „Marii” zmuszona była do przyjęcia na siebie głównego ciężaru walk. Bój trwał około 4-5 godzin. Kontratak, poprowadzony przez ppor. Ignacego Pisarskiego „Maria”, zmusił nieprzyjaciela do ucieczki i umożliwił przebicie się na południowy zachód. W walce zginęło 7 żołnierzy z l kompanii, 8 odniosło rany.
– w nocy z 27 na 28 na dodatkową placówkę zrzutową „Robot” w Obwodzie Końskie dokonano zrzutu lotniczego. Zrzut odebrał 3 pp Leg. AK. Przyjęto: 4 km, 39 pm, 2 piaty, 19 pistoletów, 138 granaty ręczne, 50 granatów przeciwpancernych, 2 radiostacje, 2 odbiorniki, 3 paczki mundurowe i 100 kg plastiku.
1973 r. – w katastrofie kolejowej pod Radkowicami koło Kielc zginęło 16 osób, a 24 zostały ranne.
CZWARTEK, 27 SIERPNIA: W POLSCE
1492 r. – Jan I Olbracht został wybrany na króla Polski.
1906 r. – udany zamach przeprowadzony przez bojowców PPS na generał-gubernatora Warszawy i guberni warszawskiej Nikołaja Wonlarlarskiego.
1909 r. – w Wiedniu obradował IX Zjazd Polskiej Partii Socjalistycznej, na którym z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, podjęto uchwałę, iż najważniejszym aktualnym zadaniem partii jest wspieranie działań mających na celu bezpośrednie, techniczne przygotowanie ludu pracującego do walki zbrojnej.
1914 r. – Cesarska i Królewska Naczelna Komenda Armii wydała rozkaz o utworzeniu Legionów Polskich. Miały one składać się z dwóch Legionów: Zachodniego w Krakowie, nad którym dowództwo objął gen. Rajmund Baczyński oraz Wschodniego we Lwowie pod komendą gen. Adama Pietraszkiewicza. W każdym Legionie planowano utworzenie dwóch pułków piechoty oraz dwóch do trzech szwadronów kawalerii. Do Legionów mogli wstępować Polacy z terenu zaboru austriackiego, niepodlegający obowiązkowi służby wojskowej w CK Armii oraz ochotnicy z zaboru rosyjskiego. Zaciągowi do Legionów towarzyszyła niezwykła ofiarność społeczności polskiej, przeznaczającej na ich potrzeby pokaźne sumy pieniężne, określane mianem „daru narodowego”. Znaczne środki finansowe na rzecz Legionów przekazały specjalnymi uchwałami rady miast Krakowa, Lwowa, Tarnowa, Bochni. Zbiórkę pieniędzy prowadziły także polskie środowiska emigracyjne (m.in. Komitet Obrony Narodowej z Chicago).
CZWARTEK, 27 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Na Jasnej Górze rozpocznie się dziś 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które zakończy się 29 sierpnia. W programie są m.in. 30-lecie katechezy w szkole, duszpasterstwo w Polsce w czasie COVID-19 i ochrona dzieci i młodzieży.
Trzydniowe obrady rozpoczną się o godz. 11. Poprzedzi je sesja Rady Biskupów Diecezjalnych.
Sierpniowe zebranie będzie pierwszym w tym roku, bo zaplanowane na marzec i czerwiec obrady nie odbyły się z powodu epidemii.