Poradnik dla dyrektorów szkół i nauczycieli, który ma pomóc w pracy podczas pandemii przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
To zbiór praktyk, które zdaniem resortu powinny zostać wdrożone przez szkoły. W dużej mierze dotyczą one nauczania zdalnego, które od września będzie już sporadyczne, ale w niektórych sytuacjach, na przykład po wykryciu koronawirusa u ucznia lub pracownika szkoły, część placówek będzie musiała wrócić na jakiś czas do takiej formy przekazywania wiedzy.
Marzena Tranowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 w Kielcach mówi, że wstępnie zapoznała się z wytycznymi i uważa, że poradnik jest przydatny.
– To co mi się może najbardziej przydać, to informacje dotyczące konkretnych procedur zapisanych w rozporządzeniu o czasowym ograniczeniu pracy szkoły. Pan minister zobowiązał w nich dyrektorów do opracowania pewnych zasad, na przykład przy egzaminach klasyfikacyjnych czy poprawkowych. I w tym poradniku pojawiają się informacje jak możemy to zrobić – informuje Marzena Tranowska.
Jak dodaje, jej nauczyciele przygotowali zestaw procedur przydatnych przy nauczaniu zdalnym. Zostały one przekazane ministerstwu.
– Podobnie robiły inne szkoły w Polsce, myślę, że między innymi na tej podstawie został przygotowany poradnik – mówi dyrektor SP nr 33.
Władysław Zaucha, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach mówi, że na pewno przydadzą się podpowiedzi dotyczące organizacji pracy hybrydowej w szkole. W przypadku szkół zawodowych jest to duży problem, bowiem zdalnie nie da się prowadzić zajęć praktycznych z uczniami. Jeżeli szkoła będzie zmuszona by przynajmniej częściowo wrócić do nauczania zdalnego, praktyki trzeba będzie odrabiać w innym terminie.
– Jest tu taka podpowiedź, żeby jedna grupa miała w jednym tygodniu nauczanie przedmiotów ogólnych w szkole, a druga w tym czasie pracowała sama w domu – informuje Władysław Zaucha.
W poradniku pojawiają się też zasady klasyfikacji uczniów, a także podpowiedzi jak w czasach pandemii powinny wyglądać zajęcia wychowania fizycznego czy praca biblioteki szkolnej
Publikacja dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.