Telemedycyna, e-wizyta, teleporada – to pojęcia, które kojarzą się z przyszłością, jednak nic bardziej mylnego. E-wizyta to forma kontaktu z lekarzem, która umożliwia konsultację medyczną bez wychodzenia z domu. Tel. 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
Teleporada – wynalazek epoki koronawirusa – ułatwienie dla pacjentów, bo nie trzeba z drobiazgiem iść do przychodni czy niebezpieczeństwo, bo bez wizyty można przegapić ważną dolegliwość?
*****
Dziś jest wtorek, 25 sierpnia, 238. dzień roku. Do końca roku pozostało 128 dni.
Wschód słońca: 05:39
Zachód słońca: 19:36
Dzień trwa 13 godz. 57 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godz. 44 minuty.
Imieniny obchodzą: Arediusz, Elwira, Euzebiusz, Gaudencjusz, Gaudenty, Genezjusz, Grzegorz, Hermina, Józef, Julian, Kalasanty, Ludwik, Luiza, Michał, Patrycja, Peregryn, Poncjan, Teodoryk i Wincenty.
*****
Przysłowie na dziś „Gdy na Luizy ładnie, śnieg późno spadnie”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Zupy Błyskawicznej
Dzień polskiej żywności
*****
WTOREK, 25 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1811 r. – CHMIELNIK: spłonęło kilkadziesiąt domów, prawie połowa miasta. Sporządzony potem raport stwierdzał: że w Mieście Chmielniku spaliło się 28 domów z wszelkimi ruchomościami i nieruchomościami. Ponadto 9 domów zostało uszkodzonych, w których tylko dachy częścią spalone, częścią zdarte zostały.
1923 r. – SKARŻYSKO-KAMIENNA: rozpoczęcie produkcji w Państwowej Fabryce Amunicji,
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: powołany podczas mobilizacji oddział pod dowództwem Dezyderiusza Lenartowicza „Wierny”, któremu nie udało się dołączyć do głównych sił 3 ppLeg. AK, obronił wieś Polesie (Obwód Opatów AK) przed pacyfikacją. Po dwugodzinnej walce atak własowców odparto. Straty własne: 2 zabitych i 4 rannych.
WTOREK, 25 SIERPNIA: W POLSCE
1599 r. – wydano drukiem Biblię w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka,
1656 r. – Potop szwedzki: dywizja hetmana Stefana Czarnieckiego rozbiła 1500-osobowy oddział szwedzki w bitwie pod Łowiczem.
1912 r. – w Zakopanem pod przewodnictwem Władysława Studnickiego odbyła się dwudniowa konferencja stronnictw niepodległościowych Galicji. Obecni na niej działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Konfederacji Polskiej podjęli decyzję o utworzeniu Polskiego Skarbu Wojskowego, który miał za zadanie gromadzić fundusze zasilające działania ruchu strzeleckiego. Na czele Skarbu stanął nestor ruchu socjalistycznego Bolesław Limanowski. Józef Piłsudski w swym wystąpieniu na konferencji zauważał gorzko: Polacy chcą niepodległości, ale chcieliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze wydatków i dwie krople krwi.
1920 r. -na rozkaz polskiego dowództwa zakończono II powstanie śląskie. Powołano mieszaną Policję Plebiscytową.
-wojna polsko-bolszewicka: zakończyła się Bitwa Warszawska.
-wojska litewskie zajęły Wilno.
1939 r.:
– w Londynie podpisano polsko-brytyjski układ o wzajemnej pomocy, na wypadek agresji niemieckiej. W przypadku wojny Wielka Brytania zobowiązała się udzielić Polsce wszelkiej pomocy i poparcia będących w jej mocy.
– do Gdańska pod pretekstem kurtuazyjnej wizyty przypłynął niemiecki szkolny okręt liniowy „Schleswig-Holstein”.
1944 r. – początek walk II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa o tzw. Linię Gotów na Półwyspie Apenińskim.
1950 r. – w miejscowości Kolonia Wawrzyszów (Obwód Radom) pozorowana grupa UB zamordowała Aleksandra Młyńskiego „Drągal” i dwóch jego żołnierzy,
1971 r. – decyzją władz sowieckich rozpoczęto dewastację Cmentarza Orląt Lwowskich. Na teren Nekropolii obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich z lat 1918-21 wjechały sowieckie czołgi i buldożery, niszcząc groby, katakumby i kolumnadę okalająca cmentarz. Cmentarz odbudowano staraniem Polaków dopiero w 2005 r.
1994 r. – pod Piasecznem spadł meteoryt Baszkówka.