Około 100 artystów, prawie 200 kostiumów, połączenie tańca, muzyki i multimediów. „Kopciuszek” jest jedną z najpopularniejszych bajek, która doczekała się na całym świecie wielu adaptacji baletowych, teatralnych i filmowych. Dziś odbędzie się premiera tej historii w artystycznej adaptacji Kieleckiego Teatru Tańca.
Twórcami taneczno-muzycznego widowiska dla całych rodzin są szefowie Kieleckiego Teatru Tańca: Elżbieta i Grzegorz Pańtakowie.
Elżbieta Pańtak wyjaśnia, że będzie to unikalna rzecz na skalę europejską.
– Dawno myślałam o tej bajce, ale pierwszy był „Dziadek do orzechów”, potem „Alicja w Krainie Czarów”, a teraz przyszedł czas na „Kopciuszka”. Myślę, że to będzie trzecia bajka, którą będziemy tańczyć w Polsce, w całej Europie i jak najwięcej w Kielcach – przyznaje.
Grzegorz Pańtak dodaje, że spektakl, który powstawał przez dwa lata, ma ogromy rozmach.
– Produkcja ma skalę przedstawienia operowego, sceny są bardzo duże, występuje wielu artystów, bo mamy tancerzy, są dzieci i młodzież ze szkoły tańca, mamy również chórzystów – wymienia.
Przez scenę przewinie się około 100 artystów. Wśród nich będą także dwie skrzypaczki, które podczas występu zagrają na żywo.
Najważniejszą, bo tytułową rolę zagra Małgorzata Kowalska. Powiedziała, że dla niej jest to wyróżnienie.
– Takim największym wyzwaniem, tym co mi się podoba w tej roli, i uważam że mnie rozwija, to są wszystkie emocje, które mogę pokazać. W „Kopciuszku” jest smutek, jest rozpacz po śmierci rodziców, a z drugiej strony pojawia się szczęście, zakochanie, więc te uczucia są bardzo zróżnicowane i przez cały spektakl zmieniają się. Podoba mi się też sama postać, która mimo że doświadcza nieszczęścia, walczy o swoje szczęście – tłumaczy.
Księciem będzie Aleksander Staniszewski. Przyznaje, że rola była wyzwaniem.
– Bo to nie jest taki książę „ą”, „ę”. W tej roli jest dużo humoru. Muszę przyznać, że bardzo dobrze się odnalazłem w tej postaci. Jest dystyngowany, a zarazem zabawny. Zamiast szykować się na bal, woli iść na polowanie. Ale muszę dodać, że bardzo mi się dobrze grało z Kopciuszkiem – mówi.
Libretto, bazujące na tradycyjnej historii, zostało poszerzone o dodatkowe sceny i postaci.
– Zawsze artysta chce wnieść coś nowego – mówi Elżbieta Pańtak i wyjaśnia:
– Nową sceną jest ta, w której „Kopciuszek” karmi kury, koguty, indyki, kaczki na podwórku. W każdej bajce, jak oglądałam to była chwila, a ja pomyślałam, dlaczego jej nie rozszerzyć, tym bardziej, że mamy niezwykle utalentowane dzieci i młodzież w szkołach Kieleckiego Teatru Tańca – wskazuje.
Na oczach widzów z ogromnego jaja wykluje się „Kaczka Dziwaczka”. Nowością będzie kogut wystylizowany na Elvisa Presleya, który śpiewa piosenkę „Love me tender” dla swojej kurki. Pojawi się także warzywniak. Znajdujące się w nim warzywa pobudza do życia szalona Wróżka. Będzie można też usłyszeć wiersze Jana Brzechwy, jak na przykład „Na straganie”.
Będzie również oryginalna piosenka tytułowa, której słowa napisał Grzegorz Pańtak, a muzykę skomponował Artur Telus.
Historia Kopciuszka dzieje się w niezwykłym otoczeniu. Oryginalna, momentami monumentalna, scenografia stworzona przez włoskiego scenografa, Luigi Scoglio, przenosi widzów w cztery miejsca, w których toczy się historia. Są to: podwórze, dom Kopciuszka, rynek miasteczka i sala balowa w pałacu. Dumą twórców są okazałe schody, a także piękna karoca.
– Naszym marzeniem było, żeby stworzyć baśniowy klimat – tłumaczy Elżbieta Pańtak.
Tę niezwykłą atmosferę budują także stroje. Specjalnie dla spektaklu stworzono blisko 200 kostiumów i fantazyjnych nakryć głowy, wiele z nich to prawdziwe arcydzieła sztuki rzemieślniczej i rękodzielniczej, taneczne rzeźby, pełne barw i fantazyjnej formy. Ich autorką jest Małgorzata Słoniowska.
Dobrany materiał muzyczny jest zbiorem utworów o różnorodnej stylistyce. Dzięki przyjęciu tej formuły łączenia muzyki klasycznej, filmowej oraz rozrywkowej spektakl skierowany jest ku szerokiemu gronu wielbicieli teatru tańca.
Spektakl składa się z dwóch aktów. Całość trwa około 90 minut.
Dwie premiery zaplanowano na piątek, 28 sierpnia i sobotę, 29 sierpnia, na godzinę 18. Kolejne spektakle w sobotę (29 sierpnia) o godzinie 12 oraz w niedzielę, 30 sierpnia, o godzinach 12 i 18. Bilety w cenie 30 zł – ulgowy oraz 55 i 65 zł – normalny.
Rezerwacja miejsc po numerem tel. 41 367 67 12.
Spektakl odbędzie się z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych. Widzów obowiązuje zachowanie dystansu, a także zakrywanie ust i nosa.