Polska wysycha. W naszym kraju są miasta i wsie, których mieszkańcy doświadczają dużych niedoborów wody.
W ubiegłym roku problemów z wodą doświadczyło 350 samorządów. Koryta rzek są ledwo zapełnione. Woda w kranach jest, ale susza to problem, który za chwilę może dotknąć nas wszystkich.
Jak można zaoszczędzić wodę? Zachęcamy do udziału w audycji pod nr tel 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest poniedziałek, 24 sierpnia, 237. dzień roku. Do końca roku pozostało 129 dni.
Wschód słońca: 05:37
Zachód słońca: 19:38
Dzień trwa 14 godz. 01 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godz. 40 minuty.
Imieniny obchodzą: Anita, Audoen, Bartłomiej, Bartosz, Cieszymir, Emilia, Eutyches, Eutychiusz, Jerzy, Joanna, Halina, Malina, Michalina, Natanael, Patrycjusz, Patrycy i Patryk.
*****
Przysłowie na dziś „Bartłomiej ukazuje, jaka jesień następuje”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Windowsa
Dzień Zdegradowania Plutona
*****
PONIEDZIAŁEK, 24 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: Mroczków koło Blizyna. Na wiadomość o tworzeniu się nowych oddziałów w lasach opoczyńskich wysłał Czengiery z Końskich w różnych kierunkach 2 kolumny, lewą sam dowodząc, prawą zaś pod dowództwem majora Szokalskiego. Ten w Mroczkowie napadł na drobny oddziałek Maryana Maryanowskiego i rozproszył go, zabijając 6 wraz z dowódcą i 4 biorąc do niewoli.
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
-oddział dywersyjny Podobwodu Ostrowiec Świętokrzyski (Obwód Opatów AK) pod dowództwem Franciszka Ryczana „Zefir” wzmocniony konspiratorami z Ćmielowa zaatakował we wsi Polesie kwaterującą tam kompanię Własowców, likwidując 60 z nich.
– w nocy z 24 na 25 oddział wydzielony ze składu 2 batalionu 3 pp Legionów AK pod dowództwem Henryka Wojciechowskiego „Sęk” zaatakował majątek Janikowo (Obwód Końskie AK) w celu zdobycia zaopatrzenia. Akcja nieudała się. Niemcy stracili 10 zabitych i 5 wziętych do niewoli (zlikwidowani podczas wycofywania się). Straty własne: 2 zabitych.
PONIEDZIAŁEK, 24 SIERPNIA: W POLSCE
1520 r. – Wojna pruska: na przedmieściach Reszla wojska krzyżackie zaatakowały z zaskoczenia obóz polskich zaciężnych oraz Tatarów w służbie królewskiej, zabijając w czasie snu około 400 żołnierzy, głównie Tatarów. Oddziały polskie przebywające w mieście nie zdążyły włączyć się do bitwy, gdyż wielki mistrz zaraz po ataku wycofał się z powrotem do Kętrzyna.
1675 r. – Król Jan III Sobieski pokonał Tatarów w bitwie pod Lesienicami.
1919 r. – zakończyło się I powstanie śląskie.
1939 r. – ogłoszono powszechną mobilizację.
1944 r. – na podstawie dekretu PKWN wprowadzono do obiegu wydrukowane w Moskwie banknoty z nazwą nieistniejącego jeszcze NBP – to kolejne oszustwo założycielskie PRL.
1953 r. – Rząd PRL zrzekł się odszkodowań wojennych od NRD.
1966 r. – w Bletchey w Wielkiej Brytanii zmarł gen. Tadeusz Komorowski ps. „Bór” (ur. 1 czerwca 1895 r.), kawalerzysta (m.in. dowódca 12 pułku Ułanów Podolskich i 9 Pułku Ułanów Małopolskich), ostatni Komendant Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, Komendant Główny Armii Krajowej (1943 – 1944), Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944-1946, jeden z czołowych działaczy polskiej emigracji niepodległościowej (m.in. Prezes Rady Ministrów na Uchodźstwie w latach 1947 – 1949).
PONIEDZIAŁEK, 24 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w III Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W programie przewidziano m.in. wystąpienie szefa rządu.
Podczas trzeciej edycji Forum Wizja Rozwoju ma wystąpić ponad 450 prelegentów. Eksperci ze świata biznesu i polityki oraz przedstawiciele nauki przez dwa dni będą dyskutować o problemach oraz wyzwaniach, z którymi mierzy się dzisiejsza gospodarka. Rozmowy odbędą się w panelach podzielonych na kilkanaście bloków tematycznych, dotyczących m.in. edukacji zawodowej, energetyki, automatyzacji i robotyzacji polskiego biznesu, szeroko rozumianego rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu oraz inwestycji, takich jak np. przekop Mierzei Wiślanej, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Specjaliści pochylą się również nad problemami związanymi z obecną sytuacją ekonomiczną zaistniałą wskutek epidemii koronawirusa.
W Gdyni zapowiadana jest obecność i przemówienia ministrów, m.in. funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
Udział w dwudniowym Forum zapowiedzieli też przedstawiciele m.in. Polskiej Agencji Kosmicznej, Narodowego Centrum Nauki, Banku Gospodarstwa Krajowego, PKN Orlen, Grupy Lotos, KGHM Polska Miedź S.A., PGNiG, Polskich Linii Oceanicznych.
Podczas Forum zostaną wręczone Nagrody Gospodarcze.