W Busku-Zdroju rozbrzmiewać dziś będzie muzyka ludowa różnych części regionu świętokrzyskiego.
O godzinie 9.00, w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, rozpoczną się występy uczestników finałowej części 44. Buskich Spotkań z Folklorem. Weźmie w nich udział 37 tzw. podmiotów wykonawczych – kapel ludowych, zespołów śpiewaczych oraz śpiewających i grających na różnych instrumentach solistów. Zostali oni wyłonieni w trakcie eliminacji rejonowych zorganizowanych w Opatowie, Nowym Korczynie, Jędrzejowie i Ciekotach przez Wojewódzki Dom Kultury.
Wszyscy rywalizować będą o cenne laury, w tym nagrody główne Buskich Spotkań z Folklorem, których fundatorem jest od 1984 roku Radio Kielce. To nagroda im. Piotra Gana – przyznawana najlepszej autentycznej kapeli konkursu oraz nagroda im. Haliny Szelestowej – przyznawana najlepszemu śpiewającemu soliście bądź zespołowi śpiewaczemu.
Jak mówi Renata Morąg, sekretarz redakcji Radia Kielce, nasza rozgłośnia ma szczególne powody tak mocnego angażowania się w Buskie Spotkania z Folklorem.
– W Radiu Kielce staramy się od lat pielęgnować, kultywować muzykę ludową, bo to przecież nasze korzenie, nasze dziedzictwo. Włączamy się w przeróżne projekty, od lat robimy piękny konkurs „Jawor – u źródeł kultury”, mamy kanał internetowy – Folk Radio, słyszą Państwo codziennie, że z naszych fal płynie muzyka ludowa. W związku z tym jesteśmy też zawsze na Buskich Spotkaniach z Folklorem. Współorganizujemy ten konkurs i co roku staramy się docenić artystów, którzy grają, śpiewają. Doceniamy kapele ludowe, solistów, ufundowaliśmy nagrody, fundujemy je od lat. Jesteśmy pewni, że poziom tegorocznego festiwalu będzie wysoki, a nawet wyższy niż ubiegłoroczny – podkreśliła.
– Głównym organizatorem Buskich Spotkań z Folklorem, od 44 lat jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach – mówi Patrycja Kalinowska, kierownik działu Dziedzictwa Kulturowego WDK.
– Buskie Spotkania z Folklorem to jedna z największych imprez muzycznych i wielkie święto muzyki ludowej. To jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce i w województwie świętokrzyskim. W godzinach popołudniowych nastąpi odczytanie protokołu i werdyktu oraz wręczenie nagród dla laureatów konkursu. Dodatkowymi atrakcjami festiwalu będzie gościnny występ zespołu folklorystycznego „Ustronie” ze Skierniewic, a także występ laureata ubiegłorocznej nagrody im. Piotra Gana – Kapeli Edwarda Goli z Sędziszowa – dodaje.
Przypomnijmy, że Piotr Gan, jako współpracownik redakcji muzycznej, związał się z Radiem Kielce na początku lat 60. XX wieku. Do roku 1983 dokonywał nagrań twórców ludowych dawnego województwa kieleckiego – w widłach Pilicy i Wisły.