Spektakl „Mątwa” w wykonaniu Teatru Zbożowego zainauguruje dwudniowe spotkanie ze sztuką w Bazie Zbożowej. Od piątku do soboty będzie prezentowane inne przedstawienie.
Pierwsze pojawi się dziś, o godzinie 19.00. „Mątwę” w oparciu o tekst Stanisława Ignacego Witkiewicza pokażą młodzi artyści z teatru Zbożowego. Choć utwór powstał niemal 100 lat temu, jak mówią występujący w nim artyści, nadal jest aktualny i można w nim odczytywać nowe treści.
Paweł Woźniak, wcielający się w rolę Pawła Bezdeki wyjaśnił, że ten spektakl dla każdego może być o czymś innym.
– Porusza wiele tematów, poczynając od miejsca artysty w świecie, po dążenie do władzy, poprzez miłość, ale jest także komentarzem na to wszystko, co się dzieje wokół – zauważył.
Jak dodała Karolina Saługa, czyli sceniczna Ella, jest to tekst uniwersalny.
– Patrząc nawet na to, co dzieje się teraz w związku z pandemią, jesteśmy w stanie w tym tekście odnaleźć takie rzeczy, które pasują do tej sytuacji – powiedziała.
Akcja „Mątwy” jest wpleciona w pokaz mody artysty, filozofa, projektanta – Pawła Bezdeki, cierpiącego na twórcze wypalenie. Najważniejsze u Witkacego jest pytanie o miejsce jednostki w społeczeństwie przyszłości. Groteska, absurd, dywagacje na temat kwestii społecznych i egzystencjalnych sprzyjają swobodzie wyrazu artystycznego.
Spektakl prezentowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Kielce 2020 z projektu „Teatr po Szkole”.
W sobotę, o godzinie 19.00, wystąpi Teatr Hesperydy z Chełma. Pokaże „Wspomnienie Basi z Auschwitz”. Spektakl jest formą upamiętnienia ofiar likwidacji kieleckiego getta. Powstał w oparciu o wspomnienia Barbary Donieckiej, która przeżyła piekło niemieckiego obozu zagłady.
Również w sobotę, o godzinie 19.45 rozpocznie się przedstawienie „Łaknąc. Próby z (jej) życia”, w wykonaniu Teatru Odwróconego.
Artyści tak piszą o swojej sztuce:
„Spektakl powstał na kanwie dramatów tzw. brutalistów angielskich, wyrażających radykalny sprzeciw wobec obowiązującego języka teatralnego. Tym samym, wyszli oni naprzeciw potrzebie młodych widzów, próbując zamienić teatr w miejsce, które staje się przede wszystkim kondensatorem wszystkich doświadczeń, które nie są dane nam w codziennym życiu – szczególnie tych ekstremalnych. W naszych poszukiwaniach teatralnych interesuje nas właśnie ta performatywna płaszczyzna działań, która umożliwia bezpośrednie dotknięcie problemu poruszanego przez twórców – nie na płaszczyźnie intelektualno-refleksyjnej (zdystansowanej), ale właśnie w oparciu o osobiste, emocjonalne przeżycie działań scenicznych. Wierzymy, że jest to główna droga, którą podąża teatr współczesny”.
Wszystkie spektakle prezentowane będą na małej hali w Bazie Zbożowej – Kielce ul. Zbożowa 4. Organizator, Fundacja Studio TM, prosi o wcześniejsze przybycie, w celu zachowania dystansu. Obowiązuje reżim sanitarny – maseczki, dezynfekcja rak, oświadczenie o stanie zdrowia.