W nadleśnictwie Stąporków udało się sfotografować rosiczkę okrągłolistną, jeden z niewielu owadożernych gatunków roślin występujących w Polsce.
Marek Lotarski z leśnictwa Bieliny tłumaczy, że roślina ta występuje na trudno dostępnych bagnistych i podmokłych terenach. W nadleśnictwie Stąporków zaobserwowano zaledwie kilka miejsc, w których rośnie.
– To gatunek rośliny, który pojawia się na glebach ubogich w azot. Roślina niedobory tego składnika rekompensuje sobie polując na owady – mówi leśnik.
Leśniczy dodaje, że rosiczka ma 10 centymetrów wysokości, ale choć mała ma bardzo charakterystyczne liście upstrzone czerwonymi punktami, wydzielającymi lepką substancję wabiącą owady.
– Mucha przykleja się do lepkiej substancji, co jest sygnałem dla rosiczki do zamknięcia liścia. To bardzo powolny proces, bo trwa nawet trzy godziny – dodaje.
Rosiczka trawi owada używając kwasu mrówkowego i gotowa jest do następnego polowania dopiero po 24 godzinach. Rosiczka okrągłolistna to najpopularniejsza z czterech znanych w Europie odmian: długolistnej, owalnej i pośredniej.
Rosiczka jest ściśle chronionym gatunkiem roślin.