W Europie panuje upał. We Francji na początku sierpnia aż na 9 stacjach pomiarowych słupki rtęci osiągnęły poziom czterdziestu stopni powyżej zera. Podobnie jest w Hiszpanii, we Włoszech i w Grecji.
W Iraku, również w ubiegłym tygodniu, stacje meteo wskazywały niszczący upał z temperaturami przekraczającymi 45 stopni Celsjusza. Upał nie trwa wyłącznie na obszarach pustynnych, ale także w miastach. 46 stopni zanotowała stacja meteorologiczna w Bagdadzie. Mieszkańcy muszą zmagać się z ekstremalnie nieprzyjaznymi temperaturami. To już upał szkodzący zdrowiu i życiu człowieka.
Są ludzie, którzy doskonale znoszą wysokie temperatury, są tacy, dla których to problem. Mimo że kojarzące się z urlopem lato, to najmilsze chwile w roku, to wysokie temperatury czasami trudno wytrzymać.
Jak przetrwać upał – w pracy, w domu? Co jeść i pić w czasie upału? Czy klimatyzacja jest koniecznością, czy można ją czymś zastąpić?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 11 sierpnia, 224. dzień roku. Do końca roku pozostało 142 dni.
Wschód słońca: 05:19
Zachód słońca: 20:05
Dzień trwa 14 godz. 46 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 54 minut.
Imieniny obchodzą: Aleksander, Filomena, Herman, Klara, Ligia, Lilia, Rufin, Telimena, Tyburcja, Tyburcjusz, Tyburcy, Włodzimierz, Włodzimir, Włościwoj i Zuzanna.
*****
Gdy w sierpniu z północy dmucha, następuje zwykle posucha.
Kto w lecie nie zbiera, w zimie głodem przymiera.
*****
Nietypowe święta:
Dzień Konserwatora Zabytków
*****
WTOREK,11 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1914 r.
– batalion kadrowy wymaszerował z Jędrzejowa i prowadzony przez J.Piłsudskiego udał się w kierunku Kielc. Wkrótce Komendant musiał zawrócić bowiem otrzymał meldunek, o kolejnych oddział strzeleckich idących jego śladem (do Miechowa dotarły trzy kompanie strzelców dowodzone przez Mieczysława Neugebauera).
– batalion kadrowy zatrzymała się w Brzegach na obiad. W oczekiwaniu wielu strzelców spało. Spożywanie obiadu trwało dość długo bowiem wielu strzelców nie miało menażek (dotychczas podczas posiłków w większych miejscowościach nie było problemu z miejscowymi naczyniami).
– batalion omijając Chęciny stanął na nocleg na Czerwonej Górze, naprzeciwko Bolechowic.
WTOREK,11 SIERPNIA: W POLSCE
1733 r. – Z Warszawy na Wawel wyruszył transport z ekshumowanymi zwłokami Jana III Sobieskiego, jego małżonki Marii Kazimiery d’Arquien i Augusta II Mocnego.
1769 r. – Konfederacja barska: wojska rosyjskie rozpoczęły oblężenie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, zdobytego przez nie następnego dnia.
1920 r. – Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu nowego odznaczenia – Krzyża Walecznych za zasługi w walkach z bolszewikami. Rada Obrony Państwa wydała rozporządzenie o utracie obywatelstwa polskiego wskutek niespełnienia obowiązku służby wojskowej.
1937 r. – szef NKWD Nikołaj Jeżow wydał rozkaz, na mocy którego Sowieci wymordowali blisko 150 tys. Polaków zamieszkujących terytorium ZSRS.
1944 r. – zakończenie walk Powstania Warszawskiego na Ochocie i Woli.
PONIEDZIAŁEK,11 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
10:00 – Briefing prasowy ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka dotyczący przygotowań do obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
10:30 – Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
10:30 – Konferencja prasowa Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej ogłaszająca wyniki Programu stypendialnego dla Polonii im. gen. Władysława Andersa studia I stopnia i studia jednolite magisterskie.
12:00 – Konferencja prasowa nt. działań IPN w związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej, z udziałem Jarosława Szarka prezesa IPN.
12:00 – Konferencja prasowa Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej nt. wyników tegorocznej matury.
13:00 – Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie obserwował ćwiczenia polskich i amerykańskich wojsk w ramach drugiej fazy ćwiczenia DEFENDER-Europe 20.