Rzeźby plecione z wikliny, formy tkane z sitowia, piaskowa instalacja, smolne obiekty, rzeźby z gąbki, rysunki, poezja i materiały wideo składają się na wystawę pod hasłem „Leśniczówka. Sztuka organiczna z Dąbrowy Dolnej”. Można ją oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Wnętrze galerii zmieniło się nie do poznania. Panujący tu półmrok i chłód, a przede wszystkim klimat znakomicie kontrastują nie tylko z upalną aurą, ale też miejskim zgiełkiem. W ten klimat przenoszą widzów twórcy ekspozycji – grupa artystów skupiona wokół Leśniczówki w Dąbrowie Dolnej koło Bodzentyna. To miejsce niezwykłe. Wyjątkowy, oddolny, niezależny ośrodek kulturalny w Górach Świętokrzyskich.
W pochodzącym z początku XX wieku drewnianym gospodarstwie, użyczonym Stowarzyszeniu na Rzecz Odnowy Wsi Odnowica przez Świętokrzyski Park Narodowy, mieszkają artyści: Daria Kozłowska-Wrona i Krzysztof Wrona. Zjeżdżają się do nich regularnie ludzie kultury z całej Polski, muzycy, malarze, rzeźbiarze, ludzie teatru, filmowcy.
Na ekspozycji swoje prace prezentuje ośmioro artystów: Daria Kozłowska-Wrona, Krzysztof Wrona, Ewa Dąbrowska, Mateusz Gromadzki, Mateusz Romaszkan, Jan Sajdak, Eliza Paś i Piotr Pardela.
Jak wyjaśnia Jan Sajdak, kurator wystawy, wszyscy oni szukają sposobu, by wrazić świętość przyrody w sztuce poprzez instalacje, śpiew, muzykę.
– Łączy nas poszukiwanie głębi tej świętości przyrody. Dlatego ważna jest dla nas nie tylko ekspozycja pojedynczego obiektu, ale stworzenie klimatu, w którym ludzie będą się potrafili poczuć inaczej niż na co dzień, inaczej niż w świecie witryn, galerii handlowych, wszystkiego tego, co nas otacza na co dzień. Ta myśl nam przyświecała przy komponowaniu wystawy – tłumaczy.
Jan Sajdak dodaje, że inspiracją może być nawet źdźbło trawy. Zresztą w słowie, którym opatrzył ekspozycję, pisze: „chcemy skupić się na sztuce bliskiej naturze, czerpiącej inspirację ze szczątków dzikiej przyrody i zgłębiania tradycji ludowej.
Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach wyjaśnia, że to druga wystawa z cyklu „Naturalnie sztuka”.
– Artystom udało się ze swoich prac, takich typowo naturalnych, wydobyć nastrój i dotknąć tego, co każdy z nas chyba w sobie nosi: jakiegoś neolitycznego, pierwotnego człowieka, który radzi sobie tylko przy pomocy tego, co znajdzie w przyrodzie. Przy pomocy tego buduje rzeczy mu niezbędne do życia, ale też do sztuki, bo sztuka urodziła się razem z ludzką świadomością i coraz częstsze odkrycia archeologiczne to potwierdzają – mówi.
Artyści związani z leśniczówką w Dąbrowie Dolnej chętnie dzielą się swoim doświadczeniem, prowadzą warsztaty. Chętnie też opowiadają o tym miejscu, tym bardziej, że prowadzą zbiórkę na odnowienie prawie stuletniego budynku. Poszukują wsparcia zarówno finansowego, ale także osób, które potrafią pisać projekty. Szczegóły na facebooku Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Wystawa „Leśniczówka. Sztuka organiczna z Dąbrowy Dolnej” będzie czynna do 4 września.