Ogród włoski przy Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach – to w nim już w sobotę, o godzinie 19.00 odbędzie się pierwszy z cyklu koncertów „Chopinowskie inspiracje”. Jest to miejsce, które ma niezwykłą historię i kryje wiele tajemnic.
Od początku istnienia, ogród miał charakter ozdobno-użytkowy. Centrum stanowił taras z kwaterami ziół i kwiatów, który otaczały drzewa owocowe. Można było do niego zejść schodami z logii bądź z Apartamentu Biskupiego na piętrze, specjalną klatką schodową w wieży południowo-zachodniej.
W XVIII wieku, utrzymując jednocześnie symetryczny układ geometrycznych kwater, ogród wzbogaciły grabowe i lipowe aleje z altanami. Z biegiem czasu pojawiły się tu również ogrzewane oranżerie, w których uprawiano pomarańczowe, cytrynowe i figowe drzewka oraz inspekty do hodowli i rozsad roślin.
Jak wyjaśnia Bożena Sabat, kustosz Muzeum Narodowego w Kielcach, w dawnym ogrodzie można było znaleźć także inne ciekawe miejsca.
– Przy murze był tak zwany „giardino segreto”, czyli sekretny ogród, bardzo prywatny, porośnięty kwiatami. W ogrodzie znajdował się domek ogrodnika, a także lodownia. Lód był zbierany w styczniu w naszym stawie i przechował się tak mniej więcej do połowy lata – opowiada.
Od momentu, gdy w 1789 roku pałac został przejęty przez władze cywilne, ogród zaczął tracić swój pierwotny układ i szatę roślinną. Powrót do stanu opisanego w XVII i XVIII-wiecznych inwentarzach, nastąpił dopiero w latach 2002-2003. Bożena Sabat, dodaje że teraz na skarpie znajdują się cztery kwatery porośnięte kwiatami, bukszpanem, a całość otaczają drzewa owocowe – rajskie jabłonie oraz alejki grabowe.
– Między skarpą, a basztą prochową znajduje się studnia, która została wykopana w pierwszej połowie XVII wieku i ma około 12 metrów głębokości – wyjaśnia.
Przed wiekami bez wątpienia każdy szanujący się pałac musiał mieć piękne otoczenie.
– Już w epoce renesansu każdy pałac czy dwór we Włoszech miał swój ogród. Był dodatkiem do pałacu czy dworu. Potem w pierwszej połowie wieku XVII powstał ogród francuski, a to dzięki Ludwikowi XIV i jego ogrodnikowi, André Le Nôtre – tłumaczy Bożena Sabat.
Jak zauważa kustosz, ogród nie tylko cieszył oko i był pożyteczny, ale też był miejscem spotkań towarzyskich.
– Organizowano w nich tak zwane fête galante, wytworne święta. W XVII wieku, a nawet wcześniej organizowano tam wytworne imprezy, całe towarzystwo było zestrojone. Zresztą przy każdym pałacu była kapela, która wykonywała utwory do słuchania, a także do tańczenia – dodaje.
– Wiem, że jest to bardzo lubiana przestrzeń do uczestniczenia w koncertach. Już kiedyś takie koncerty mieliśmy przyjemność organizować i zawsze cieszyły się one dużym powodzeniem. Myślę, że to otoczenie, z Pałacem Biskupów Krakowskich w tle, jest idealnym miejscem do tego, by oddać się muzyce Chopina – zaznacza.
Ogród włoski jest czynny codziennie w godzinach od 10 do 18. Wstęp wolny.
Program „Chopinowskich inspiracji”:
8 sierpnia (sobota) – Eryk Parchański – fortepian
15 sierpnia (sobota) – Kamil Pacholec – fortepian
22 sierpnia (sobota) – Joanna Woś – sopran, Artur Jaroń – fortepian
29 sierpnia (sobota) – Piotr Pawlak – fortepian
5 września (sobota) – Agata Kielar-Długosz – flet, Łukasz Długosz – flet, Artur Jaroń – fortepian