„Zrób to sam” – hasło rozpropagowane w latach 60. i 70. przez Adama Słodowego – dziś znów robi karierę. Coraz więcej Polaków zaczyna odkrywać przyjemność samodzielnego przetwarzania, naprawiania i odnawiania.
Z najnowszego raportu „E-commerce w Polsce 2020” wynika, że oprócz odzieży i obuwia Polacy w czasie pandemii kupują maszyny do szycia i wypiekacze chleba. Czy Polak w świecie, w którym można kupić wszystko, zaczyna cenić swoje własne wyroby?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 7 sierpnia, 220. dzień roku. Do końca roku pozostało 146 dni.
Wschód słońca: 05:09
Zachód słońca: 20:13
Dzień trwa 15 godz. 03 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godz. 38 minut.
Imieniny obchodzą: Agatangel, Albert, Andromeda, Dobiemiar, Donat, Dorota, Doryda, Edmund, Edmunda, Kajetan, Klaudia, Konrad, Konrada, Licynia, Licyniusz, Sykstus i Wincenty.
*****
Przysłowie na dziś „Święty Kajetanie, strzeż od deszczu sprzątanie”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara
Dzień Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi
*****
PIĄTEK, 7 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1812 r. – Skarżysko-Kamienna: Powódź w dniu 7 sierpnia przerywa groblę na zalewie rejowskim.
1914 r. – na rynku w Słomnikach odczytano odezwę o powstaniu tajnego Rządu Narodowego w Warszawie.
1914 r. – Pierwsza Kompania Kadrowa zajęła Miechów. Patrole strzeleckie stoczyły potyczki z podjazdem dywizji kawalerii rosyjskiej gen. Nowikowa. W Krakowie Józef Piłsudski poinformował Komisję Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, że już 3 sierpnia 1914 r. w Warszawie powstał Rząd Narodowy, który powierzył mu obowiązki Wodza Naczelnego. Choć powołanie rządu było fikcją, Piłsudskiemu zależało na zmobilizowaniu tym faktem społeczeństwa do zbrojnego wystąpienia przeciwko Rosji.
1944 r. – Stopnica Niemcy wysadzili w powietrze zaminowany klasztor oo. Reformatorów.
– Noc z 7 na 8 sierpnia Pododdziały z batalionu Antoniego Hedy „Szary” wysadziły most kolejowy na linii kolejowej Końskie – Skarżysko (koło Mroczkowa Obwód Końskie) oraz zerwały ok. 400 metrów toru kolejowego koło wsi Murawki.
*****
PIĄTEK, 7 SIERPNIA: W POLSCE
1862 r. – Działacz niepodległościowy Ludwik Ryll dokonał nieudanego zamachu na naczelnika rządu cywilnego Królestwa Polskiego hr. Aleksandra Wielopolskiego.
1920 r. – Węgrzy zadeklarowali wojskową pomoc dla walczącej z bolszewikami Polski w sile 30 tysięcy żołnierzy kawalerii. Rząd Czechosłowacji nie wyraził zgody na przejazd wojska węgierskiego przez swoje terytorium.
1927 r. – Otwarto Stadion Sportowy w Kaliszu.
1932 r. – W Mysłowicach odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski w jeździe indywidualnej na żużlu.
*****
PIĄTEK, 7 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
11.00 – Konferencja prasowa z udziałem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz Dyrektorów Urzędów Morskich w Gdyni oraz w Szczecinie poświęcona ogólnopolskiemu konkursowi na nazwy nowych wysp, które powstaną na Zalewie Wiślanym oraz na Zalewie Szczecińskim w ramach prowadzonych inwestycji morskich.
11.00 – Briefing prasowy organizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe pt. „Trójmiejskie porty obsłużą więcej towarów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają możliwości dowozu towarów do portów”.
14.30 – Piknik sportowy dla dzieci Fundacji Glinka Academy z udziałem m.in. minister sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk.