Losy kilkunastu kielczan, którzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej pokaże wystawa zatytułowana „Wojna o wschodnią granicę 1919-1920”. Jej wernisaż odbędzie się w sobotę, 8 sierpnia, o godzinie 13, na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach.
Ekspozycję przygotowali pracownicy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Jak wyjaśnia doktor Marek Maciągowski, dyrektor tej instytucji, choć wystawa powstała w 100-lecie Bitwy Warszawskiej, to nie ona stanowi centrum narracji, tylko cały splot wydarzeń od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości aż do pokoju w Rydze w 1921 roku.
– Wtedy działo się bardzo dużo. Przypomnijmy, że po wojnie ta wschodnia granica Polski nie była ustalona, nikt nie wiedział, jak ona ma przebiegać, a tymczasem bolszewicy zaczęli w Rosji zwyciężać i zajmować ziemie dawnej Polski. W ten kontekst historyczny wkładamy opowieść o kielczanach, którzy brali udział właśnie w wojnie 1919-1920, w wojnie z bolszewikami. Chcemy przypomnieć te postaci, bo w większości są to ludzie już zapomniani – dodaje.
Marek Maciągowski dodaje, że nie ma dokładnych danych, dotyczących liczby osób z naszego regionu, które walczyły w wojnie z bolszewikami.
– Chociaż oczywiście historycy opracowali ten temat, mniej więcej wiadomo, jaki był pobór powszechny, ilu było ochotników, ale są to wiadomości ogólne – zaznacza.
Jak dodaje dyrektor OMPiO, wystawa przypomni sylwetki kilkunastu bohaterów. Walczący w wojnie polsko-bolszewickiej zostali podzieleni na trzy grupy.
– Pierwsza to ci, którzy walczyli w Legionach i z chwilą odzyskania niepodległości zostali w wojsku polskim i natychmiast ruszyli na wojnę polsko-bolszewicką. Druga to jest grupa harcerzy, którzy z Kielc, prowadzeni przez Tadeusza Bieńkowskiego, ruszyli do służby ochotniczej w Warszawie. To był batalion harcerski, który zasłużył się tym, że nie tylko pełnił służbę wartowniczą, ale potem stanowił również ochronę naczelnika Józefa Piłsudskiego. Trzecia grupa to są harcerze ochotnicy – bardzo młodzi chłopcy, którzy ruszyli już na wojnę w 1920 roku, trafili do armii generała Józefa Hallera i brali bezpośredni udział w walkach – wymienia.
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Organizatorzy proszą o przyjście w maskach.